چرا در ترکیه سرمایه گذاری کنیم

سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از سریع ترین بازارهای نو ظهور و رو به رشد جهان، در دهه گذشته اصلاحات ساختاری بسیاری در نظام اقتصادی خود ایجاد کرده است. این موضوع باعث شده است تا همچنان بازاری جذاب برای سرمایه گذران خارجی باشد. همچنین به هدف خود که رسیدن به ۱۰ اقتصاد برتر دنیاست، نزدیک تر شود و این فقط یک تبلیغ نیست. اعداد و ارقام و آمار مراکز رسمی داخلی و بین المللی گویای این پتانسیل عظیم و فوق العادست. مجموعه ایران ترکیه در این مطلب سعی کرده است تا به این سوال اساسی جوابی کافی و واضح بدهد، که چرا باید به سرمایه گذاری در ترکیه پرداخت.

امتیاز موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی ترکیه

بی شک یکی از اصلی ترین دلایلی که می توان برای سرمایه گذاری در ترکیه مشخص نمود و آن را بسیار موثر دانست، موقعیت بسیار خاص جغرافیایی این کشور است. ترکیه پل ارتباطی بسیار مهمی بین شرق و غرب و شمال و جنوب می باشد. برای مثال از آنجایی که اروپا بزرگترین مصرف کننده انرژی و ترکیه نیز در نزدیکی بیش از ۸۰ درصد انرژی اولیه ثبت شده در جهان است، این کشور را تبدیل به اصلی ترین ترمینال و کوریدور حمل نقل انرژی از شرق به غرب کرده است.

جامعه هدف گسترده و فعال

قطعا موفقیت هر پروژه اقتصادی به یک بستر فعال و یک جامعه هدف گسترده و قابل دسترسی بستگی دارد. موقعیت خاص کشور ترکیه نیز باعث شده تا دسترسی آسان به ۱٫۷ میلیارد مشتری در اروپا، اروسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا که بازاری معادل ۲۷ تریلیون دلار را شامل می شوند، امکان پذیر باشد.

از نظر بازار داخلی نیز، با جامعه ای به روز طرف هستیم. ۸۰٫۶ میلیون مشترک فعال تلفن همراه، ۷۲ میلیون مشترک پهنای باند اینترنت، ۵۲ میلیون مشترک فعال شبکه های اجتماعی، ۶۶٫۳ میلیون اشتراک کارت های اعتباری بین المللی همگی اثبات این موضوع هستند.

توریست، صنعت اول

توریست صنعت اول ترکیه

یکی دیگر از دلایل سرمایه گذاری در ترکیه ، صنعت اول آن است. طبق آمار رسمی وزارت گردشگری ترکیه، این کشور در سال گذشته رکورد ورود گردشگران خارجی را شکسته است. ۴۵٫۶ میلیون توریست فقط در سال ۲۰۱۸ از ترکیه دیدن کردند. درآمد حاصل از صنعت توریست در سال ۲۰۱۸ رقمی معادل ۲۹٫۵ میلیارد دلار بوده است. این کشور در سال گذشته میزبان ۲۱۱ میلیون مسافر هواپیمایی نیز بوده است. همچنین با افتتاح فاز نخست و تکمیل فازهای بعدی فرودگاه بین المللی استانبول که جایگزین فرودگاه قدیمی آتاتورک و تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شده، پیش بینی می شود سرعت پیشرفت صنعت توریست ترکیه با شیب زیاد رو به افزایش باشد.

فرهنگ اداری نزدیک به ایران

اگر “زمان” فاکتور مهمی در جهت پیشبورد صحیح و به موقع اهداف یک کسب و کار است، برای ما ایرانیان که قوانین و فرهنگ اداری کشورمان بسیار شبیه ترکیه می باشد، شناخت بازار و برقراری ارتباط با جامعه هدف و مسلط شدن به اصطلاحا راه و چاه مسائل حقوقی در مقایسه با کشورهای اروپایی آسانتر و سریع تر خواهد بود.

فضای آزاد اقتصادی

دولت این کشور توانسته با ایجاد فضای آزاد و انجام اصلاحات ساختاری در مسیر سرمایه گذاری در ترکیه ، تولید ناخالص داخلی خود را که طبق آمار در سال ۲۰۰۲ برابر با ۲۳۱ میلیارد دلار بوده است را به سه برابر در سال ۲۰۱۸ و رقم ۷۸۴ میلیارد دلار افزایش دهد. جهت مقایسه می توان به تولید ناخالص کشورمان ایران در سال ۲۰۱۸ اشاره نمود که رقمی برابر با ۴۳۰ میلیارد دلار بوده است.

از نظر رشد اقتصادی، ترکیه طی سال های اخیر همواره عملکردی پایدار داشته، به طوری که نرخ متوسط و واقعی رشد تولید ناخالص داخلی این کشور بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ عددی معادل ۵٫۵ درصد بوده است. همین امر باعث شده یکی از سریع ترین اقتصاد های امیدوار کننده با آینده ای روشن در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) باشد.

بنادر اقتصادی ترکیه

طبق آمار بانک مرکزی ترکیه در سال ۲۰۱۸، در ۱۶ سال گذشته در این سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و پنجمین اقتصاد بزرگ در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا، رقمی بالغ بر ۲۰۹ میلیارد دلار به صورت مستقیم، سرمایه گذاری در ترکیه انجام شده است. همچنین طبق گزارش رسمی موسسه آمار ترکیه در سال ۲۰۱۸، ارزش صادرات بخش خصوصی با افزایش ۳۶۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۲ به رقم ۱۶۸ میلیارد دلار رسیده است.

جمعیت و نیروی کار متخصص

جمعیت و نیروی کار متخصص در ترکیه

طبق آخرین آمار مراجع رسمی ترکیه، این کشور جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر دارد. نیمی از این جمعیت زیر ۳۲ سال بوده که همین امر باعث شده بزرگترین جمعیت جوان اتحادیه اروپا باشد. از طرف دیگر ۳۲٫۳ میلیون نفر از این جمعیت جوان، تحصیل کرده و متخصص هستند. سالانه بیش از ۸۰۰,۰۰۰ فارغ التحصیل از ۱۸۳ دانشگاه ترکیه نیز به جمع آنها اضافه می شود.

فعال در انجام اصلاحات ساختاری

به گزارش وزارت تجارت ترکیه، این کشور در سال ۲۰۱۸ میزبان ۶۵۵۰۰ شرکت ثبت شده با سرمایه بین المللی بوده است. از دلایل این حجم سرمایه گذاری خارجی، می توان به اصلاحات اخیر دولت ترکیه در راستای کاهش بروکراسی اداری و تسهیل روند ایجاد کسب و کار جدید اشاره نمود. همچنین ایجاد برابری در حقوق و تعهدات سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیز از جمله دلایل مهم برای این موضوع هستند. نتیجه این تغییرات و اطلاحات ساختاری آنکه طبق گزارش سازمان تجارت جهانی امروز در ترکیه میتوان در متوسط ۶٫۶ روز یک شرکت را از صفر راه اندازی کرد.

وجود زیر ساخت های لازم

راه آهن ترکیه

در ترکیه تمام زیر ساخت ها و تکنولوژی های پیشرفته لازم در حوزه حمل و نقل، مخابرات و انرژی فراهم شده تا تولید و صادرات محصولات مطابق استانداردهای روز جهانی انجام شود. از جمله می توان به امکانات پیشرفته و کم هزینه حمل نقل دریایی، مزیت مهم حمل نقل ریلی به اروپای مرکزی و شرقی و مکازیم تحویل مستقیم به اکثر کشورهای اتحادیه اروپا اشاره کرد که سرمایه گذاری در ترکیه را برای سرمایه گذاران جذاب تر می نماید.

مالیات پایین و محرک های بسیار

اصلاحات اقتصادی دولت ترکیه در این زمینه نیز قابل توجه سرمایه گذاران بوده است. در همین راستا می توان به وضع قانون حمایت از تحقیق، توسعه و نوآوری، کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها از ۳۳ درصد به ۲۲ درصد، اعطای معافیت های جزئی و کلی، ایجاد انگیزه جهت سرمایه گذاری های استراتژیک و منطقه ای، افزایش امنیت اجتماعی کارفرما، مشوق های مالیاتی در حوزه توسعه تکنولوژی، در مناطق آزاد و صنعتی و تخصیص زمین اشاره نمود.

عضویت در اتحادیه گمرکی

عضویت ترکیه در اتحادیه گمرکی

با وجود اینکه ترکیه در حال انجام مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپاست اما از سال ۱۹۹۶ عضو اتحادیه گمرکی اتحادیه بوده و همچنین دارای توافقنامه تجارت آزاد (FTA) با ۲۲ کشور می باشد. این در حالی است که مذاکرات با کشورهای دیگر جهت امضا توافقنامه های تجارت آزاد در جریان است.