شهریه دانشگاه و خوابگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

هر شخصی که در نظر دارد اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید، مباحث و نکات مهمی را مورد بررسی قرار می دهد. مهمترین موضوع قبل از انتخاب کشور، دانشگاه و رشته مناسب، پیش بینی دقیق هزینه ها خواهد بود. حال هر چقدر این پیش بینی هوشمندانه تر و کامل تر باشد، حتما مسیر موفقیت با آرامش بیشتر و ضریب خطای کمتری طی خواهد‌ شد.

متاسفانه در چند وقت اخیر ریال ایران سهم زیادی از ارزش خود را در مقابل ارزهای رایج دنیا مثل دلار و یورو از دست داده است. همین موضوع باعث شده تا ادامه تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی با سرمایه گذاری پایین، بیش از پیش دشوار به نظر آید. اما با وجود همین نوسانات ارزی، کماکان بعضی از کشورها با سطح علمی بالا، مقصد مناسبی جهت مهاجرت تحصیلی با هزینه نه چندان زیاد می باشند. کشور ترکیه را نیز می توان یکی از این گزینه های خوب به شمار آورد.

در این مطلب انواع دانشگاه ها و خوابگاه های ترکیه از نظر امکانات و شهریه مقایسه می کنیم. همچنین پیشنهاد می کنیم جزئیات مخارج زندگی را در اینجا مطالعه کنید تا دید کامل تر و دقیق تری نسبت به سرمایه مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه بدست آورید.

شهریه دانشگاه ها

از نظر سیستم مدیریتی، دانشگاه های ترکیه را می توان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم نمود. دانشگاه های دولتی کاملا طبق قوانین و حمایت دولت بوده و شهریه هایی نسبتا پایین دارند. در مقابل دانشگاه های خصوصی، دارای امکانات خاص و سیستم پذیرش راحتتری می باشند. اما هرکدام در میان خودشان نیز شهریه های متفاوتی دارند. علت تفاوت شهریه ها، مقطع، رشته تحصیلی، امکانات رفاهی، دارا بودن اماکن ورزشی و هنری، برنامه های فوق العاده درسی و غیره می باشد.

زبانی که به وسیله آن از دانشگاه خود پذیرش می گیرید و تحصیل خواهید کرد نیز مهم است. در بعضی از موارد دانشگاه ها توجه ویژه ای به تحصیل به زبان ترکی دارند. در صورت تسلط به زبان ترکی و داشتن مدارک مورد تایید دانشگاه های دولتی صرفه جویی بسیاری در هزینه ها خواهد شد.

دانشگاه های دولتی شهریه ای تقریبی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰۰ لیر در سال دارند و دانشگاه های خصوصی نیز عموما با دریافت سالیانه ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار دانشجو می پذیرند. به عنوان نمونه در جدول زیر شهریه بعضی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های مختلف با هم مقایسه می کنیم.

شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی
نام دانشگاهشهریه سالیانه
Middle East Technical University
دانشگاه فنی خاورمیانه - آنکارا (دولتی)
3058 لیر
Boğaziçi University
دانشگاه فنی بوغازیچی - استانبول (دولتی)
12000 لیر
sabanci university
دانشگاه سابانجی - استانبول (خصوصی)
18000 دلار
شهریه دانشگاه ها در مقطع پزشکی
نام دانشگاهشهریه سالیانه
Hacettepe University
دانشگاه حاجت تپه - آنکارا (دولتی)
2955 لیر
Koç University
دانشگاه کوچ - استانبول (خصوصی)
26500 دلار
Bilkent University
دانشگاه بیلکنت - آنکارا (خصوصی)
14500 دلار
شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
نام دانشگاهمقطع تحصیلی و رشتهشهریه سالیانه
Middle East Technical University
دانشگاه فنی خاورمیانه - آنکارا (دولتی)
ارشد و دکتری - مهندسی1536 لیر
Boğaziçi University
دانشگاه فنی بوغازیچی - استانبول (دولتی)
ارشد و دکتری - مهندسی3000 لیر
sabanci university
دانشگاه سابانجی - استانبول (خصوصی)
ارشد - کلیه رشته ها 18000-7000 دلار

در کنار شهریه دانشگاه، مخارجی که برای خرید کتاب های درسی، لوازم التحریر و غیره پرداخت می گردد نیز ممکن است حائز اهمیت باشد. در ترکیه این هزینه ها غیر معمول نخواهند بود و معمولا با در نظر گرفتن سالیانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ لیر می توان این بخش از مخارج تحصیلی را پوشش داد. توجه داشته باشید که این رقم متوسط و به رشته و مقطع تحصیلی شما نیز بستگی دارد.

شهریه خوابگاه ها

به صورت کلی دو انتخاب درباره محل سکونت در طول تحصیل وجود دارد. اجاره ملک شخصی و یا استفاده از خوابگاه ها. درباره مورد اول، در اینجا می توانید اطلاعات کاملی بدست آورید. اما در این مطلب، قصد داریم مورد دوم را بررسی کنیم. در ترکیه برای افراد با سبک زندگی و بودجه های مختلف، انتخاب های متفاوتی درباره خوابگاه وجود دارد. خوابگاه ها ممکن است خصوصی یا دولتی باشند. بدیهی است که امکانات و هزینه های هر یک از این خوابگاه ها متفاوت خواهد بود.

انواع خوابگاه ها

۱- خوابگاه های اختصاصی دانشگاه:

عموما هر دانشگاه در محدوده خود خوابگاه مخصوص خود را دارد. در این خوابگاه ها، تمام امکانات زندگی از جمله رستوران‌، سالن های مطالعه، اماکن ورزشی، مراکز خرید، تفریحی، درمانی، سیستم حمل و نقل و غیره پیش بینی شده است. هزینه اجاره اتاق در این خوابگاه ها ماهیانه بین ۱۵۰ تا چندین هزار لیر خواهد بود که این قیمت ها برای هر دانشگاه دولتی و خصوصی متفاوت است.

اما نکته اینجا است که دانشجویان مقطع کارشناسی برای استفاده از این خوابگاه ها در اولویت هستند. دانشجویان مقاطع بالاتر سهمیه و شانس کمتری نسبت به مقطع کارشناسی دارند. علت این موضوع که عموما در دانشگاه های دولتی رخ می دهد، محدود بودن ظرفیت خوابگاه ها و بالا بودن ورودی مقطع کارشناسی دانشگاه ها می‌ باشد.

۲- خوابگاه های دولتی:

خوابگاه های دولتی ترکیه

دولت ترکیه، برای آن دسته از دانشجویانی که نتوانسته اند و یا نخواسته اند از خوابگاه های دانشگاهی استفاده کنند، مکان هایی را در نظر‌ گرفته است. این خوابگاه ها با تعرفه های دولتی اداره شده و معمولا تعداد دانشجویانی که در اتاق های این خوابگاه ها اقامت دارند، بیش از ۴ نفر است. برای استفاده از این خوابگاه ها می باید در وب سایتی که دولت ترکیه به همین منظور ایجاد کرده نام‌ نویسی نمایید. پس از بررسی اطلاعات و شرایط با شما تماس گرفته می شود. همچنین نتیجه درخواست خود را نیز از طریق همین سایت می توانید پیگیری کنید.

این خوابگاه ها داری سرویس های بهداشتی، حمام و آشپزخانه های مشترک می باشند. اما امکاناتی چون اینترنت پر سرعت، یخچال، گاوصندوق شخصی و غیره نیز برای هر اتاق به طور مستقل در نظر گرفته شده است. هزینه این خوابگاه ها متناسب با تعداد نفرات‌ و امکاناتی که ارائه می دهد، بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود.

۳- خوابگاه های خصوصی:

university-and-dormitories-fees-in-turkey-1
خوابگاه خصوصی صابیحا حانیم ترکیه

اگر خوابگاه های شلوغ و دولتی را نمی پسندید و به دنبال آرامش بیشتری هستید می توانید خوابگاه های خصوصی را انتخاب نمایید. این خوابگاه ها تمام امکانات یک خانه کوچک را دارا هستند. در هر اتاق سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه ای مجزا وجود دارد. تعداد نفرات عموما کمتر از ۴ نفر است. البته امکان استفاده از اتاق های تک نفره و اتاق های مخصوص زوجین نیز وجود دارد که هزینه های بالاتری دارند. همچنین در این خوابگاه ها امکانات خاصی چون رستوران سلف سرویس، خشک شویی، نظافت مرتب اتاق و غیره نیز در اختیار شما قرار می گیرد. هزینه اتاق ها معمولا متناسب با شرایط و امکانات، بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود.