اقامت تحصیلی ترکیه (۲۰۱۹)

اجازه اقامت تحصیلی در ترکیه
رجب طیب اردوغان در میان جمع دانشجویان

مطابق قانون شماره ۶۴۵۸ در سال ۲۰۱۳ دولت ترکیه مصوب نمود که کلیه دانشجوهای تبعه غیر ترک می توانند اقامت تحصیلی دریافت نمایند. این اقامت حداکثر یک ساله بوده و هر ساله ۶۰ روز مانده به پایان، باید تمدید گردد. همچنین این اقامت برای دوره هایی که کمتر از یک سال می باشند و مدت زمان اقامت توریستی بدون ویزا (۹۰ روزه) برای این دوره ها کافی نمی باشد نیز، صادر می گردد. در مطلب مجموعه ایران ترکیه سعی کرده است تا اطلاعاتی در مورد انواع اقامت تحصیلی ترکیه و کار دانشجویی در ترکیه را به صورت کامل در اختیار شما همراهان قرار دهد. همچنین برای اطلاع از هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه ها و خوابگاه ها، می توانید به صفحات این دو بخش مراجعه نمایید.

در حالت کلی اجازه اقامت تحصیلی ترکیه به سه گروه کلی تخصیص داده می شود و این نوع اجازه اقامت صرفا برای گذراندن دوران تحصیل است.

افرادی که ملزم به دریافت اقامت تحصیلی می باشند
افراد زیر 18 سال که اقامت خانوادگی ندارند و متقاضی تحصیل در یکی از مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان هستند.
افراد بالای 18 سال که اقامت خانوادگی دارند اما مقطع راهنمایی را هنوز تکمیل نکرده اند و متقاضی ادامه تحصیل هستند.
افراد بالای 18 سال که در نظر دارند برای گذراندن دوره کارشناسی و یا مقاطع تحصیلی بالاتر در مراکز آموزشی، اقدام نمایند.

اقامت تحصیلی ترکیه برای دانش آموزان

گروه اول دانش آموزانی می باشند که در نظر دارند تا در دوره های ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان به تحصیل بپردازند و هیچگونه اجازه اقامت خانوادگی ندارند. این افراد با داشتن اجازه رسمی والدین و یا سرپرست خود، می توانند جهت دریافت اجازه اقامت تحصیلی ترکیه و ثبت نام در مراکز آموزشی، به سایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه نمایند. توجه داشته باشید که دانش آموزان زیر ۱۸ سال اگر اقامت خانوادگی داشته باشند، نیازی به دریافت اقامت تحصیلی نمی باشد. اما در صورتی که دوره تحصیلشان طولانی شده و نتوانند مقطع راهنمایی خود را قبل از ۱۸ سالگی تکمیل نمایند، برای ادامه تحصیل ملزم به دریافت اقامت تحصیلی می باشند.

اقامت تحصیلی ترکیه
اقامت تحصیلی ترکیه

 اقامت تحصیلی ترکیه برای دانشجویان

گروه دیگری از متقاضیان دریافت اقامت تحصیلی ترکیه، افرادی می باشند که در نظر دارند برای تحصیلات در مقطع کارشناسی و یا مقاطع بالاتر در کشور ترکیه اقدام نمایند. چنانچه موسسه و یا دانشگاه مقصد مورد تایید دولت ترکیه باشد، برای این افراد اجازه اقامت تحصیلی صادر می گردد. مدت زمان این اقامت متناسب با دوره تحصیل بوده و اقامت مورد نظر فقط اقامت فرزند و همسر فرد متقاضی را فراهم می نماید. با توجه با این موضوع، اقامت تحصیلی هیچگونه مجوز اقامتی را برای سایر نزدیکان به دنبال نخواهد داشت.

مراحل دریافت اقامت دانشجویی ترکیه

برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه، ابتدا باید از موسسه و یا دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت نمایید. پس از دریافت پذیرش، مدارک خود را همراه سند پذیرش به سفارت دولت ترکیه تحویل می دهید و وقت مصاحبه دریافت می نمایید. پس از دریافت تایم مصاحبه، تحویل مدارک و انجام مراحل اداری، به مدت زمان دوره تحصیل خود ویزای تحصیلی دریافت می نمایید. مدارکی که ممکن است سفارت کشور ترکیه از شما درخواست نماید در جدول زیر نام برده شده است. اما به دلیل تغییرات در قوانین کشور ترکیه، برای کسب آخرین اطلاعات بهتر است به سفارت این کشور مراجعه نمایید.

مدارک درخواستی سفارت جهت صدور ویزا
پاسپورت با حداقل اعتبار سه ماهه
دو عدد عکس - سایز پاسپورت
مدرک و یا نامه پذیرش در موسسات عالی ترکیه
تضمین خرید بلیط برگشت
اثبات تمکن مالی برای کل دوره تحصیل
پرداخت هزینه صدور ویزا
گواهی عدم سو پیشینه
مدارکی که نشان دهد در کشور خود بیمه درمانی داشته اید
گواهی سلامت پزشکی

توجه داشته باشید که این ویزا مجوز ورود شما به کشور ترکیه و ثبت نام در دانشگاه می باشد. و برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه باید مراحلی جداگانه را طی نمایید. توجه داشته باشید برای اطلاع از مدارکی که هر دانشگاه جهت ثبت نام می خواهد باید به سایت هر دانشگاه مراجعه نمایید.

مجوز اقامت

ویزایی که توسط سفارت کشور ترکیه صادر می گردد به منزله اجازه اقامت در ترکیه نیست. پس از ورود به کشور ترکیه برای دریافت مجوز اقامت، ظرف مدت یک ماه باید از طریق اداره مهاجرت اقدام نمایید. پس از دریافت تایم مصاحبه یا همان راندو، مدارک را به مامور اداره مهاجرت تحویل می دهید و پس از مدتی کوتاه، کارت اقامت شما صادر می گردد. اجازه اقامت تحصیلی ترکیه حداکثر برای یک سال صادر می گردد و از ۶۰ روز مانده به پایان آن، قابل تمدید است. این اقامت تا آخر مدت تحصیل شما قابل تمدید بوده و مشکلی از این بابت نخواهد بود.

مدارک درخواستی اداره مهاجرت جهت اقامت تحصیلی
فرم درخواست اقامت
قبوض پرداختی اداره مهاجرت و مالیات
2 عدد کپی از آخرین مدرک ورود
اصل و کپی ویزای تحصیلی
4 عدد عکس - سایز پاسپورت
نامه دریافتی از دانشگاه که تاریخ شروع و پایان تحصیل را مشخص کرده است

وضعیت کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان در صورتی می توانند به کار تمام وقت بپردازند که دارای مجوز کار باشند، در غیر این صورت هرگونه فعالیت اقتصادی تمام وقت برای دانشجویان ممنوع خواهد بود. اما این موضوع به این معنی نخواهد بود که دانشجویان حق هیچ گونه کار کردنی را ندارند.

دانشجویانی که در نظر دارند برای پوشش بخشی از هزینه های زندگی خود به کار بپردازند، می توانند در کنار تحصیل، به صورت پاره وقت و به اندازه ۲۴ ساعت در هفته کار کنند. توجه داشته باشید که دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی در ابتدای تحصیل خود نمی توانند کار کنند و بعد از پایان سال اول، اجازه کار کردن به صورت پاره وقت را دارا می باشند.

کار دانشجویی ترکیه
کار دانشجویی در ترکیه

وضعیت شغلی فارغ التحصیلان

پس از پایان دوران تحصیل و اقامت تحصیلی ترکیه، دولت ترکیه این اجازه را به شما می دهد که به منظور یافتن کار مورد نظر، یک سال در این کشور اقامت داشته باشید. در این یکسال می توانید با ارسال رزومه و مصاحبه با شرکت ها، در رشته خود به فعالیت اقتصادی بپردازید. درصورتی که بتوانید توسط کارفرمایی استخدام شوید، اجازه اقامت شما به اقامت کاری تغییر می یابد‌.

همچنین در قانون شهروندی ترکیه، پس از گذراندن ۵ سال بیمه متوالی می توانید برای شهروندی اقدام نمایید. توجه داشته باشید که در زمینه دریافت شهروندی برای دانشجویان فارغ التحصیلی که به شغلی مشغول شده اند، نیمی از مدت اقامت تحصیلی ترکیه نیز سابقه کاری به همراه بیمه محاسبه می گردد. به طور مثال اگر شما پس از گذراندن دوره کارشناسی مشغول به کار شوید، کافی است فقط ۳ سال به صورت قانونی کار کنید تا بتوانید برای شهروندی اقدام نمایید.