اقامت توریستی ترکیه

اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه

توجه: اطلاعات موجود در این مطلب مطابق با آخرین تغییرات قانونی سال 2020 میلادی آپدیت شد

به طور کلی در قوانین مهاجرتی کشور ترکیه، اقامت به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم شده است. مهم ترین و البته آسان ترین نوع، اقامت توریستی ترکیه است. شما پس از ورود به ترکیه، 90 روز اجازه دارید در این کشور بمانید و بعد از آن باید خاک این کشور را ترک کنید. در قانون قدیم کافی بود یک بار از این کشور خارج شده و مجددا وارد شوید تا دوباره و بلافاصله ۹۰ روز مجوز اقامت بگیرید. اما در قانون جدید بعد از هر ۳ ماه اقامت در ترکیه، باید ۳ ماه را بیرون از این کشور سپری کنید.

بنابراین اگر قصد دارید برای بررسی شرایط زندگی و سرمایه گذاری و یا به هر دلیل دیگر، مدت زمان بیشتری در خاک ترکیه باشید، لازم است برای اخذ اقامت توریستی ترکیه اقدام نمایید. اقامت توریستی می تواند 3 ماه، ۶ ماه و ۱ ساله صادر شود. اما نکته بسیار مهم آن است که اقامت توریستی، امتیاز خاصی در رابطه با اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه برای شما نخواهد داشت.

مراحل دریافت اقامت توریستی ترکیه

اقامت ترکیه با خرید ملک
اقامت ترکیه با خرید ملک

اجاره محل سکونت

اولین قدم برای دریافت اقامت توریستی ترکیه، اجاره منزل مورد نظرتان است. برای اجاره منزل، مبلغ اجاره نیز متناسب با محله، عمر ساختمان و مبله بودن یا نبودن خانه متفاوت می باشد. در کشور ترکیه مانند ایران گرفتن پول پیش مرسوم نمی باشد اما صاحب خانه های ترک جهت اطمینان از سالم ماندن وسایل داخل خانه و پرداخت قبوض، یک یا دو ماه اجاره را به صورت دپوزیت یا همان بیعانه دریافت می کنند.

نوتر قرار داد منزل

پس از اجاره ملک مورد نظر، اجاره نامه باید ثبت محضری شود. بدین منظور اجاره نامه را به اداره نوتر برده و آن را نوتر کنید. توجه داشته باشید در صورتی که چند نفر خواهان دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره یک منزل باشند، باید اسامی تمام نفرات در اجاره نامه ثبت گردد. البته تعداد افرادی که خارج از قالب خانواده می توانند با یک اجاره نامه، اقامت توریستی ترکیه را دریافت نمایند، حداکثر سه نفر خواهد بود.

دریافت بیمه سلامت یکساله

بعد از آن می باید برای دریافت بیمه سلامت یکساله اقدام نمایید. این بیمه ها مخصوص خارجی ها بوده و برای دریافت اقامت ترکیه، اجباری می باشند. هزینه بیمه متناسب با شرکت بیمه کننده، سن متاقضی و درصد پوشش خدمات، بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ لیر متفاوت خواهد بود.

پس از انجام کلیه امور گفته شده، برای ادامه روند دریافت اقامت ترکیه، اقدام به ثبت اطلاعات خود در سایت اداره مهاجرت می نمایید. در این مرحله دقت نمایید تا اطلاعات را کاملا درست و دقیق وارد کنید، زیرا ممکن است کوچکترین مشکل باعث شود تا با اقامت شما موافقت نگردد. پس از تکمیل کردن اطلاعات داخل سایت، زمانی برای انجام مصاحبه یا همان راندوو برای شما مشخص می شود.

مدارک اصلی لازم جهت اقامت توریستی
4 قطعه عکس پشت سفید مربوط به سال جاری
فرم تایید ثبت نام راندوو (پس از ثبت اطلاعات در سایت، قابل دریافت است)
اصل و تصویر صفحه اول پاسپورت و صفحه آخرین مهر ورود به ترکیه
اجاره نامه نوتر شده منزل
قبوض پرداختی اداره مالیات و اداره مهاجرت
بیمه نامه

انجام مصاحبه در اداره مهاجرت ترکیه

در روز مشخص شده می بایست در اداره مهاجرت حاضر شده و ضمن تسلیم فرم ها و مدارک لازم، علل ثبت درخواست خود را به مامور مربوطه توضیح دهید. پس از بررسی اولیه مدارک شما، مامور اداره مهاجرت ممکن است مدارک دیگری را نیز از شما درخواست کند. در دریافت اقامت توریستی ترکیه این موضوع کاملا سلیقه ای بوده و بستگی به مامور پرونده شما دارد. مدارکی که ممکن است هر یک از آن ها خواسته شود، شامل قبض منزل، کپی سند صاحب خانه، تائیدیه سند صاحب خانه، نوماراتاژ شهرداری، گواهی عدم سوپیشینه از ایران و ترکیه، گواهی تمکن مالی و برگه سلامت از بیمارستان دولتی خواهد بود.

دریافت کارت اقامت ترکیه

پس از مصاحبه، در مدت زمانی ما بین ۱۰ روز تا سه ماه در صورت مثبت بودن جواب اقامت توریستی ترکیه، کارت شما به آدرس منزلتان ارسال می شود. در نظر داشته باشید در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، با اقامت یکساله ترکیه موافقت می گردد. اما در مباحث مختلف اقامت ترکیه، این بازه زمانی ممکن است متفاوت باشد. دلیل این موضوع نیز، تفاوت در تعداد پرونده های مورد بررسی در هر شهر است.

توجه داشته باشید که در اقامت توریستی هیچ نوع مجوز کاری تعریف نگردیده است! در صورتی که بدون اجازه اقدام به کار کردن نمایید و مامور دولت متوجه این موضوع شود، هم شما و هم کارفرما جریمه خواهید شد. در صورتی که این موضوع تکرار شود به کشور خود دیپورت می شوید.

اقامت ترکیه با اجاره ملک
اقامت ترکیه با اجاره ملک

هزینه های دریافت اقامت توریستی ترکیه

عنوان مبلغشرح
نوتر اجاره نامه130 لیرحدودی بیان شده است
اداره مالیات و مهاجرت 85 دلار + 89 لیربرای افراد زیر 18 سال، 40 دلار + 89 لیر خواهد بود
بیمه سلامت200 تا 600 لیرمتناسب با بیمه انتخابی و شرایط، ممکن است بالاتر باشد
گواهی ولادت افراد زیر 18 سال12 یوروتوسط سفارت یا کنسولگری دریافت می شود
گواهی سلامت 200 تا 600 لیردر بیمارستان های مختلف می تواند متفاوت می باشد
سو پیشینه36 یورو توسط سفارت یا کنسولگری دریافت می شود

تمدید اقامت توریستی ترکیه

در چندین سال گذشته امکان تمدید پیاپی اقامت توریستی یکساله از طریق قرارداد اجاره ملک وجود داشت. اما از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی، اداره مهاجرت ترکیه با استناد به بند ۳۱-۱ (e) قانون ۶۴۵۸ اتباع خارجی، با درخواست تمدید اقامت توریستی افرادی که به صورت یکباره و یا در مجموع یک سال و بیشتر دارای این نوع اقامت بودند، موافقت نخواهد کرد. جزئیات این قانون را می‌توانید در اینجا بخوانید.