راهنمای کامل ثبت نام در مدارس ترکیه

محیطی شاد در مدرسه های ترکیه

قبل از مهاجرت به ترکیه یکی از بزرگترین دغدغه خانواده ها، تحصیل فرزندان است. انتخاب مدرسه ای ایده آل، مهمترین بخش از تحصیل می باشد. در این مطلب سعی شده است تا از مسائل آموزشی مدارس ترکیه ، یک جمع بندی کلی به شما داده شود و با انواع مدارس ، مثل مدارس دولتی ترکیه ، مدارس خصوصی ترکیه و مدارس ایرانی در ترکیه بیشتر آشنا شوید. همچنین مجموعه ایران ترکیه سعی کرده است تا اطلاعاتی کلی از هزینه ها و شهریه مدارس ترکیه را نیز در اختیار شما همراهان قرار دهد.

انواع مدارس در ترکیه

۱- مدارس ایرانی ترکیه

مدرسه ایرانی در استانبول
مدرسه ایرانی فجر در استانبول

در حال حاضر‌ تنها دو مدرسه ایرانی در ترکیه فعال هستند که کاملا وابسته به جمهوری اسلامی ایران می باشند. مجتمع آموزشی فجر استانبول و مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا. واضح است که این مدارس از قوانین و سیستم آموزشی داخلی ایران پیروی می کنند.

مدرسه ایرانی در آنکارا
مدرسه ایرانی ۲۲ بهمن در آنکارا

کلاس های درس در این مدارس به علت محدود بودن تعداد دانش آموزان به صورت مختلط برگزار شده و زبان آموزش نیز فارسی است. کتب تدریس نیز همان کتب نظام آموزشی داخلی ایران هستند. هزینه سالانه ثبت نام در این دو مدرسه بستگی به مقطع تحصیلی دانش آموز دارد:

نام مدرسهپیش دبستانیدبستانمتوسطه اولمتوسطه دوم
مجتمع فجر استانبول450 دلار500 دلار650 دلار850 دلار
مجتمع 22 بهمن آنکارا-600 تا 700 دلار700 تا 800 دلار900 تا 1000 دلار

نحوه ثبت نام مدارس ایرانی

پس از دریافت پرونده تحصیلی گواهی انتقال، مدارک باید توسط مدرسه و آموزش و پرورش منطقه در ایران تایید شوند. توجه داشته باشید برای مقطع پیش دانشگاهی باید مدارک توسط آموزش و پرورش استان نیز تایید گردد. برای ثبت نام در مدارس ایرانی در ترکیه ، ترجمه مدارک اجباری نمی باشد و کافی است اوراق تایید شده را به همراه مدارک هویتی و اقامتی، به یکی از دو مدرسه ایرانی در استانبول و یا آنکارا تحویل دهید. توجه داشته باشید که داشتن کارت اقامت یکساله الزامی می باشد. در صورتی که هنوز اقامت نگرفته اید و یا مدت کوتاهی از اقامت فرزندتان باقی مانده است، نام نویسی امکان پذیر نمی باشد.

۲- مدارس دولتی ترکیه

مدارس دولتی ترکیه

مدارس دولتی ترکیه کاملا از سیستم آموزشی ترکیه پیروی می کنند و برنامه های درسی آن ها مطابق با مصوبات آموزش و پرورش ترکیه است. شهریه تحصیل در این گونه مدارس ترکیه کاملا رایگان است، اما ممکن است خانواده ها جهت پیشبرد اهداف آموزشی و رفاهی، به مدرسه کمک های مالی داشته باشند. معادل سازی مدارک این مدرسه ها در ایران به آسانی صورت می گیرد و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. زبان تدریس در این مدارس ترکی است. توجه داشته باشید برای ثبت نام باید به مدرسه ای مراجعه نمایید که در محدوده محل سکونت شما قرار داشته باشد.

نحوه ثبت نام در مدارس دولتی

برای ثبت نام در اینگونه مدارس ترکیه ، پس از دریافت پرونده تحصیلی و آخرین کارنامه، مدارک فرزند خود را توسط مدرسه و آموزش و پرورش در ایران، تایید و مهر می نمایید. عموما برای انجام امور دنکلیک یا همان معادل سازی، از شما خواسته می شود که مدارک نام برده را به صورت رسمی نیز ترجمه کنید. پس از ترجمه به زبان ترکی، مدارک را برای معادل سازی به آموزش و پرورش کل استان محل اقامت خود تحویل می دهید.

مدت زمان معادل سازی مدارک حدود یک هفته خواهد بود که پس از انجام این مراحل، می توانید برای ثبت نام فرزند خود در مدرسه مورد نظر اقدام نمایید. ممکن است مدرسه ای که شما انتخاب نموده اید ظرفیت نداشته باشد و یا متناسب با آدرس محل سکونت شما نباشد. در این صورت مدرسه مناسب را به شما معرفی خواهند کرد. دقت نمایید که برای ثبت نام در مدارس داشتن کارت اقامت الزامی است. اما در بعضی از موارد، مدارس دانش آموز را به صورت میهمان می پذیرند تا مراحل دریافت کارت اقامت را طی نموده و فرزند خود را به صورت رسمی ثبت نام نمایید.

۳- مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

مدارس خصوصی ترکیه

به طور کلی مدارس خصوصی در ترکیه را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. یکی مدارس غیر انتفاعی ترک و دیگری مدارس معروف بین المللی که در ترکیه و شهرهای بزرگ شعبه دارند. در این مدارس در کنار تدریس دروس اصلی و مصوبات آموزش پرورش، استعدادیابی دانش آموزان در اولویت است. از این رو برگزاری کلاس ها و برنامه های فوق العاده در رشته های متفاوت ورزشی، هنری، موسیقی، زبان های خارجی و غیره در این مدارس جایگاه ویژه ای دارد.

مدرسه MEF شعبه استانبول

همچنین این مدارس از لحاظ متود و امکانات آموزشی بسیار به روز بوده که همین امر باعث ایجاد شرایط ایده آل برای ورود به دانشگاه های نمونه خواهد بود. زبان تدریس در مدارس غیر انتفاعی ترکی و در مدارس بین المللی می تواند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و یا غیره باشد.

مدارس خصوصی ترکیه
مدرسه بین المللی بریتیش در استانبول

از نظر هزینه مدارس بین المللی از مدارس غیر انتفاعی ترک دارای شهریه های بالاتری هستند و به همان نسبت عموما امکانات بهتری نیز برای دانش آموزان فراهم می کنند. به طور عمده شهریه مدارس غیر انتفاعی ترک بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ لیر در سال و شهریه مدارس بین المللی عموما بین ۳۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ لیر در سال بسته به مقطع تحصیلی و سطح امکانات ارائه شده خواهد بود. توجه داشته باشید مدارس در برهه های زمانی مختلف ممکن است تخفیف هایی را برای ثبت نام داوطلبان در نظر بگیرند که همین موضوع باعث می شود تا این قیمت ها دچار تغییر شوند.

شهریه تعدادی از مدارس برتر ترکیه

نام مدرسهشهرمنطقهمقطعشهریه سالیانه
Yenibosna Mavi UmutاستانبولBahçelievlerابتدایی20750 لیر
Atael KolejiآنکاراYenimahalleابتدایی14271 لیر
İstek OkullarıازمیرKarşıyakaابتدایی35000 لیر
Sancaktepe Delta KolejiاستانبولSancaktepeراهنمایی 18000 لیر
Çankaya Bilişim KolejiآنکاراYüzüncüyıl Çankayaراهنمایی19000- 29000 لیر
İstek OkullarıازمیرKarşıyakaراهنمایی37000 لیر
MEF Okulları Ulus AnadoluاستانبولBeşiktaşدبیرستان50742 لیر
Ankara Odtülüler AnadoluآنکاراKızılay Çankayaدبیرستان18400 لیر
İzmir Amerikan KolejiازمیرKonakدبیرستان42155 لیر

نحوه ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی

ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه و بین المللی نیز مراحلی مشابه دارد. برای ثبت نام در این مدارس پس از معادل سازی مدارک و تحویل آن به مدرسه مربوطه، می توانید فرزند خود را ثبت نام نمایید. البته عموما مدارس خصوصی ترکیه دارای آزمون های ورودی نیز می باشند. در صورت شرکت کردن فرزند شما در این آزمون ها و کسب حد نصاب نمرات، می تواند در مدرسه مورد نظر به تحصیل بپردازد. همچنین در نظر داشته باشید ممکن است بعضی از مدارس خصوصی و یا بین المللی در ترکیه مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران نباشند و برای معادل سازی مدارک این مدارس، در ایران دچار مشکل شوید.