پاسپورت و شهروندی ترکیه (۲۰۱۹)

اخذ شهروندی ترکیه
اخذ شهروندی ترکیه

دریافت حق شهروندی ترکیه و یا پاسپورت ترکیه، به معنی دریافت تمام حقوق و امکانات شهروندی است. در تمام کشورهای دنیا طبق شرایط خاص، به اتباع خارجی شهروندی اعطا می گردد. برخی از کشورها، شرایط و قوانین دریافت شهروندی و پاسپورت را سخت در نظر گرفته و شرایط برخی دیگر از این کشورها چنان تنظیم شده است که برای ما ایرانیان با سرمایه گذاری کمتری دست یافتنی خواهد بود. همچنین دریافت شهروندی در کشور ترکیه انواع مختلفی دارد که بهتر است از آن ها با خبر باشیم. در میان روش های دریافت آن می توان به دریافت شهروندی ترکیه با کار ، شهروندی ترکیه با خرید ملک و شهروندی ترکیه با ازدواج اشاره نمود.

کشور ترکیه نیز در گذشته ای نه چندان دور از جمله کشورهایی بود که دارای مراحل و شرایط سختی برای دریافت شهروندی بود. اما خوشبختانه طی مصوباتی که در سال ۲۰۱۸ از طرف دولت این کشور اعلام شد، شرایط برای خارجیانی که متقاضی شهروندی ترکیه می باشند، بسیار تسهیل شد.

تیم ایران ترکیه در این مطلب سعی کرده است تا با نگاهی کاملا تخصصی و جامع، شما همراهان عزیز را از تمامی قوانین و شرایط حاکم بر دریافت شهروندی مطلع گرداند. همچنین برای ثبت نام و گذراندن مراحل آن می توانید به وبسایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه نمایید.

انواع روش های دریافت شهروندی

در قوانین کشور ترکیه به چندین حالت مختلف به اتباع خارجی شهروندی داده می شود. مهم ترین مسیرهایی که می توان از طریق آن ها برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام نمود، سرمایه گذاری، کار، رابطه خونی و ازدواج می باشند. در برخی از کشور های دنیا از طریق محل تولد نیز شهروندی داده می شود که می توان به کشورهای آمریکا، کانادا، برزیل، آرژانتین و غیر اشاره نمود.

اما در قانون اساسی کشور ترکیه، دریافت شهروندی این کشور از طریق محل تولد، تعریف نشده است. بنابر این چنانچه کودکی در کشور ترکیه به دنیا بیاید که دارای مادر و پدری غیر ترک است، تابعیت والدین خود را خواهد داشت. به این ترتیب تولدش در خاک کشور ترکیه، برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه هیچ مزیتی را برای او به دنبال نخواهد داشت.

شهر استانبول
شهر استانبول

دریافت شهروندی ترکیه از طریق رابطه خونی

ممکن است کودکی در داخل و یا خارج از کشور ترکیه به دنیا بیاید و متولد شده از فردی باشد که دارای تابعیت ترک است. او می تواند از این روش برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه اقدام نماید. برای درک بهتر این موضوع از یک مثال استفاده می نماییم. تصور کنید کودکی در داخل و یا خارج از ترکیه به دنیا می آید و دارای تابعیت ترک نیست. چنانچه این کودک دارای پدربزرگ یا مادربزرگ و یا والدینی ترک باشد، می تواند از طریق آن ها جهت دریافت شهروندی ترکیه اقدام نماید

توجه داشته باشید چنانچه پدربزرگ و یا مادر بزرگ فرد متقاضی دارای تبعیت ترک باشند، آن فرد نمی تواند مستقیم اقدام نماید. پس از دریافت تابعیت ترک توسط والدین متقاضی، او نیز می تواند برای تابعیت خود اقدام نماید. دریافت پاسپورت کشور ترکیه از طریق رابطه خونی را می توان آسان ترین و کم خرج ترین مسیر دریافت شهروندی ترکیه دانست. زیرا در این روش نیازی به اقامت در خاک ترکیه نبوده و هزینه ای تحت عنوان سرمایه گذاری و غیره را به دنبال نخواهد داشت.

دریافت شهروندی ترکیه با کار و فعالیت اقتصادی

یکی دیگر از معمول ترین مسیرهای دریافت پاسپورت کشور ترکیه، فعالیت اقتصادی و کار در این کشور است. دریافت شهروندی ترکیه با کار را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود. در حالت اول می توانید نزد کافرمایی ترک به کار و فعالیت اقتصادی مشغول شوید. در حالت دوم نیز ممکن است شما فعالیتی شخصی را تحت کارفرمایی خود آغاز کرده و از طریق آن در کشور ترکیه مشغول به کار شوید. در حالت دیگر نیز می توانید در کشور ترکیه کارآفرینی کنید و حداقل ۵۰ نفر ترک را در کسب و کار خود استخدام نمایید.

کار در ترکیه
کار در ترکیه

کار نزد کارفرمای ترک

در قانون مهاجرتی کشور ترکیه، چنانچه فردی به ۵ سال فعالیت اقتصادی در خاک این کشور مشغول باشد و از راهی قانونی کسب درآمد کند، می تواند برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق کار اقدام نماید. بهتر بگوییم فردی که دارای اجازه کار و یا چالیشما ایزنی باشد و در این مدت حق بیمه او محاسبه شده باشد، شرایط دریافت شهروندی ترکیه را خواهد داشت.

پس مهم ترین موضوعی که در دریافت شهروندی ترکیه از طریق کار مورد بررسی قرار می گردد، مدت زمان اجازه کار و بیمه محاسبه شده برای متقاضی است. بنابراین اگر نزد کارفرمای ترک به کار مشغول شوید و چنانچه کارفرما از همکاری با شما رضایت داشته باشد، می تواند از طریق اداره کار برای شما درخواست اجازه کار کند. شما نیز پس از گذراندن مدت زمان ۵ ساله، می توانید برای شهروندی خود اقدام نمایید. چنانچه می خواهید اطلاعات کامل تر و بیشتری در مورد اقامت کاری دریافت کنید، می توانید به صفحه اجازه اقامت کوتاه مدت مراجعه نمایید.

راه اندازی کسب و کاری شخصی

اما ممکن است در نظر داشته باشید تا کسب و کاری راه اندازی کنید. همچنین مقدار سرمایه گذاری در این کسب و کار، به حد نصاب اداره مهاجرت نرسد و نتوانید از طریق سرمایه گذاری، برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایید. در این صورت اگر دارای اجازه کار نباشید و بیمه ای برای شما محاسبه نگردد، شرایط دریافت پاسپورت کشور ترکیه را نخواهید داشت. بنابراین چنانچه در نظر دارید از طریق تاسیس شرکت های شخصی و یا مغازه هایی چون رستوران، کافه و غیره شهروندی را دریافت نمایید، در هنگام تاسیس کسب و کار، باید برای مجوز خود نیز باید اقدام کنید. در این صورت می توانید پس از گذراندن مدت زمان ۵ ساله، برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه درخواست دهید.

توجه داشته باشید که ثبت شرکت در کشور ترکیه دارای جزئیات و پیچیدگی های خاص خود می باشد. می توانید برای اطلاع از انواع شرکت ها و تفاوت آن ها با یکدیگر، به صفحه ثبت شرکت در ترکیه مراجعه نمایید.

ایجاد کارآفرینی
ایجاد کارآفرینی

ایجاد کار آفرینی

اما ممکن است کسب و کار شما بسیار گسترده تر باشد و برای راه اندازی و پیش بردن آن، نیاز به نیروی کار بسیار زیادی داشته باشید. در این صورت دولت ترکیه برای خارجیانی که در خاک ترکیه کارآفرینی می کنند و از نیروی ترک در مشاغل خود استفاده می نمایند، امتیاز های ویژه ای را قائل می شود. چنانچه فردی کسب و کاری را راه اندازی نمیاد و در آن حداقل ۵۰ نیروی ترک استخدام نماید، می تواند برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام نماید.

توجه داشته باشید که کارآفرینی در ترکیه و وارد شدن در بازار سرمایه گذاری این کشور، مزایای دیگری نیز دارد. که می توان به استفاده از مناطق آزاد تجاری متعدد، مالیات پایین، استفاده از وام های کم بهره و غیره اشاره نمود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پتانسیل های کشور ترکیه برای سرمایه گذاری، به صفحه چرا در ترکیه سرمایه گذاری کنیم مراجعه بفرمایید.

دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک و سرمایه گذاری

در بسیاری از کشورها دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری، راهی بی قید و شرط و آسان است. دریافت شهروندی و اخذ پاسپورت کشورها از این طریق، نیاز به داشتن حداقل سرمایه تعیین شده توسط دولت آن کشور را دارد. همچنین سرمایه شما می تواند در قالب خرید ملک و یا سپرده گذاری در بانک ها باشد. کشور ترکیه نیز از این طریق به خارجیان شهروندی اعطا می کند. اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیز، به دو صورت خرید ملک و سپرده گذاری امکان پذیر خواهد بود.

شهروندی ترکیه با خرید ملک
شهروندی ترکیه با خرید ملک

در گذشته ملک خریداری شده توسط خارجیان، باید حداقل دارای ارزش ۱ میلیون دلار بود تا بتوانند برای اخذ پاسپورت کشور ترکیه از طریق خرید ملک اقدام نمایند. اما در گذشته، دولت ترکیه شرایط دریافت شهروندی را بسیار تسهیل نمود و حداقل ارزش خانه خریداری شده برای دریافت پاسپورت ترکیه را به ۲۵۰ هزار دلار تغییر داد. همچنین قبل از تغییرات قوانین مهاجرتی با سرمایه گذاری ثابت به ارزش ۲ میلیون دلار و یا سپرده بانکی به ارزش ۳ میلیون دلار، قابل دریافت بود. اما در قوانین جدید این مبالغ به ۵۰۰ هزار دلار کاهش یافته اند. این موضوع باعث شده است تا دریافت شهروندی ترکیه بسیار راحت تر انجام گردد.

دریافت پاسپورت کشور ترکیه از طریق ازدواج با فردی ترک

در قوانین مهاجرتی کشور ترکیه، دریافت شهروندی ترکیه با ازدواج نیز یکی از راه های دریافت شهروندی است. در این قانون شما شما باید با همسری ترک ازدواج نمایید و از تاریخ ازدواجتان ۳ سال بگذرد. بعد از آن می توانید برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه اعلام درخواست کنید. بنابراین پس از گذشت ۳ سال، دولت ترکیه با تحقیقات صحت ازدواج شما را بررسی می کند. چنانچه ازدواج شما صوری نباشد و دارای سلامت زندگی باشد، با درخواست شما موافقت خواهد کرد.

شهروندی ترکیه با ازدواج
شهروندی ترکیه با ازدواج

درخواست شهروندی برای اعضاء خانواده

مهمترین سوالی که در دریافت شهروندی ترکیه برای افراد به وجود می آید، درخواست شهروندی برای خانواده است. برای بسیاری سوال به وجود می آید که آیا برای فرزند و همسر خود می توان درخواست شهروندی داد؟ برای والدین چطور؟ چنانچه از طریق یکی از راه های بالا شهروندی دریافت نمایید، برای همسر و فرزندان خود نیز می توانید درخواست پاسپورت دهید. اما این موضوع برای والدین صدق نخواهد کرد و چنانچه متاقضی دریافت شهروندی باشند، خود نیز باید از طریق یکی از روش های دریافت شهروندی، جداگانه اقدام نمایند.