اقامت دائم ترکیه (۲۰۱۹)

اقامت دائم ترکیه
اقامت دائم ترکیه

اقامت بلند مدت یا اقامت دائم ترکیه به مجوز اقامتی گفته می شود که برای زندگی طولانی مدت شما در کشور ترکیه صادر می گردد. توجه داشته باشید که حق شهروندی ترکیه و اقامت بلند مدت ترکیه دو معقوله ای کاملا مجزا می باشند. اقامت بلند مجوزی جهت ماندن در خاک ترکیه است و شهروندی تمام اختیارات و امتیازهای شهروندان ترک را در اختیار شما قرار می دهد. برای اطلاع از شرایط و مراحل دریافت شهروندی ترکیه، می توانید به صفحه اخذ پاسپورت و شهروندی مراجعه نمایید.

پیش شرط های دریافت اقامت دائم ترکیه

یکی از مهم ترین پیش نیازهای دریافت اقامت دائم ترکیه، حداقل ۸ سال زندگی قانونی و بدون وقفه در خاک ترکیه است. چنانچه بنا به هر دلیلی، در طول یک سال بیشتر از ۶ ماه و در طول ۸ سال بیشتر از یک سال را بیرون از کشور ترکیه گذرانده باشید، با اقامت بلند مدت شما موافقت نخواهد شد. همچنین اگر در زمان داشتن اقامت دائم ترکیه، از طرف شما مشکلی برای امنیت و نظم کشور ترکیه ایجاد شود، اقامت بلند مدت شما لغو خواهد شد.

همچنین در صورتی که در گذشته اقامت دانشجویی داشته اید، نیمی از آن مدت در سابقه اقامتی شما محاسبه می گردد. در صورت داشتن اقامت از انواع دیگر، آن مدت به صورت کامل در سابقه اقامتی شما محاسبه می گردد. اقامت دائم ترکیه، شرایط و مراحلی دارد که مجموعه ایران ترکیه، در این مطلب سعی کرده است تا اطلاعاتی جامع و کامل را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهد.

اقامت بلند مدت ترکیه
اقامت بلند مدت ترکیه

شرایط و نحوه دریافت اقامت دائم ترکیه

شرایطی که متقاضیان اقامت دائم ترکیه باید به صورت پیش شرط باید داشته باشند، مشخصص کننده وضعیت مالی و گذشته اقامتی خواهد بود. داشتن این شروط اجباری بوده و در صورتی که متقاضی اقامت بلند مدت واجد این شرایط نباشد، درخواست اقامتی او توسط اداره مهاجرت رد خواهد شد.

پیش شرط های دریافت اقامت دائم
داشتن 8 سال اقامت قانونی و متوالی در خاک ترکیه
عدم دریافت کمک های اجتماعی در سه سال انتهایی
داشتن بیمه درمانی معتبر برای خود و خانواده
عدم ایجاد تهدید و اختلال در نظم کشور ترکیه به واسطه حضور خود و خانواده
تضمین و تعهد برای وجود منبع درآمدی جهت تامین کامل و منظم مالی برای خود و خانواده

یکی از موارد مهم جدول، اثبات درآمد برای خود و خانواده است. حداقل درآمدی را که باید به اداره مهاجرت ثابت نمایید ۵۰۰ دلار آمریکا است. البته این موضوع متناسب با نظر کارشناس اداره مهاجرت ممکن است متفاوت باشد. اما ممکن است محدودیتی را هم برای شما تعیین نکند. توجه داشته باشید که اجازه اقامت بلند مدت هیچ گونه مجوز کاری را برای شما و خانواده شما صادر نمی کند. بنابراین چنانچه با داشتن این نوع اقامت به کار در کشور ترکیه مشغول شوید، غیر قانونی خواهد بود.

اقامت دائم ترکیه
اقامت دائم ترکیه

برای ثبت درخواست اقامت بلند مدت نیز باید پس از تکمیل مدارک و گرفتن تایم مصاحبه از وبسایت اداره مهاجرت، مدارک را به مامور خود تحویل دهید. اداره مهاجرت نیز پس از بررسی شرایط و امتیازات، با درخواست شما موافقت کرده و یا آن را رد می نماید. در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، پس از مدتی کارت اقامت دائم به آدرس پستی ارسال می گردد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم
فرم راندو
4 عدد عکس
پرداخت قبوض اداره مالیات و اداره مهاجرت
سند و مدرکی که نشان دهنده 8 سال اقامت پی در پی شما باشد
اصل پاسپورت و کپی از صفحه مشخصات و صفحه ی آخرین مهر ورود

تفاوت اقامت دائم و شهروندی

همانطور که گفته شد اقامت دائم با حق شهروندی متفاوت است. داشتن اقامت دائم، یک سری از اختیارات، حقوق و تعهدات را در اختیار شما قرار نمی دهد. در جدول زیر از این موضوعات نام برده شده است.

محدودیت های اقامت دائم
گذراندن خدمت سربازی
حق شرکت در رای گیری و همه پرسی و کاندیدا شدن در انتخابات
حق تشکیل حذب و یاعضویت در یک گروه فکری
استفاده از حقوق تامین اجتماعی دولت ترکیه
پرداخت مالیات شهروندی و استفاده از خدمات عمومی

پس از دریافت اقامت دائم، هیچ گونه مدرک و سندی برای تغییر ملیت خود دریافت نمی نمایید. باید بدانید که شما کماکان شهروند کشور ایران هستید. بنابراین تنها راه دریافت حقوق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه، اقدام برای دریافت شهروندی است.