معرفی کشور ترکیه

معرفی کشور ترکیه

جغرافیا و آب و هوا

جمهوری ترکیه کشوری کوهستانی با وسعتی در حدود ۷۸۳ هزار کیلومتر مربع و الگوهای آب و هوایی متنوع و دارای یک موقعیت جغرافیایی بی نظیر و راهبردی است. این کشور از شرق به آسیا و از غرب به اروپا می‌رسد. بدین ترتیب می توان آن را پل ارتباطی بسیار مهمی بین دو قاره دانست. ترکیه از شرق با کشور عزیزمان ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، از جنوب با عراق و سوریه و از شمال غربی با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای مرمره و اژه و از جنوب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا بوده و بزرگترین و مهم ترین شهر ترکیه، استانبول می‌باشد.

با توجه به جغرافیای خاص و منحصر به فرد ترکیه، در یک زمان می توان شاهد انواع آب و هوا در نقاط مختلف این کشور بود. سواحل جنوبی و غربی کشور دارای آب و هوای مدیترانه ای، قسمت شمالی و سواحل دریای سیاه دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل و مرطوب، قسمت های شرقی دارای آب و هوای کوهستانی و بالاخره در قسمت مرکزی ترکیه می توان شاید آب و هوای نسبتا خشک قاره ای بود.

جمعیت و اقوام

جمعیت و اقوام ترکیه

طبق آخرین آمار رسمی در سال ۲۰۱۸، کشور ترکیه حدود ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد. حدود نیمی از این جمعیت زیر ۳۲ سال هستند که به معنای جمعیت قابل توجه جوان این کشور است. در مورد اقوام، حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد از جمعیت کل ترکیه را ترک ها، ۸۱ درصد را کرد ها و ۷ تا ۱۲ درصد را سایر اقوام تشکیل می‌دهند. کرد ها اکثرا در قسمت شرق و جنوب شرقی ترکیه زندگی می کنند.

دین و سیاست

رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان

پس از همه پرسی اصلاحات قانون اساسی در سال ۲۰۱۷ و تغییرات گسترده در نظام سیاسی و حذف پست نخست وزیری، نوع حکومت در ترکیه از جمهوری پارلمانی به جمهوری ریاستی تغییر کرد. در سیستم جدید، رئیس جمهور ضمن داشتن اختیارات بیشتر به مدت ۵ سال ریاست کابینه را به عهده خواهد داشت. در انتخابات ریاست جمهوری همزمان با اصلاح قانون اساسی، رجب طیب اردوغان از حذب عدالت و توسعه با کسب حدود ۵۳ درصد آرا به عنوان اولین رئیس جمهور نظام جدید ترکیه انتخاب شد.

حکومت در ترکیه سکولار است. بدین مفهوم که دین از سیاست جدا است. اما بسیاری از مردم ترکیه به دین اسلام پایبند هستند. بر اساس آخرین آمارها، حدود ۹۸% جمعیت این کشور را مسلمانان (عمدتا سنی)، و ۲% آن را مسیحیان، کلیمیان و پیروان ادیان دیگر تشکیل می‌دهند.

واحد پول

واحد پول ترکیه

لیر واحد پول رایج کشور ترکیه است. در تاریخ ۳۱ اوجاک سال ۲۰۰۵، چهار صفر از چرخش پول ترکیه حذف و واحد آن لیر جدید یا YTL اعلام شد. پس از آن در سال ۲۰۰۹ واحد پولی از YTL به TL تغییر کرد. در حال حاضر ۱ لیر معادل ۱۰۰ کروش است. اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ لیری و سکه های ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰ کروشی و ۱ لیری در سیستم پولی ترکیه استفاده می‌شود.

زبان رسمی

زبان ترکی یا همان ترکی استانبولی، زبان رسمی کشور ترکیه است. همچنین زبان های کردی، و ترکی آذربایجانی هم در میان اقوام ساکن در این کشور استفاده می‌شوند. تا سال ۱۳۰۲ هجری شمسی و تشکیل جمهوری ترکیه توسط مصطفی پاشا آتاتورک، برای نوشتن زبان ترکی از حروف عربی استفاده می‌شد. اما پس از آن تاریخ، کلیه حروف و اعداد ترکی با حروف لاتین نوشته می شود.

تعطیلی های رسمی

تعطیلی های رسمی ترکیه
روز پیروزی در ترکیه

بیشترین روزهای تعطیل در ترکیه به جشن های مذهبی و ملی تخصیص داده شده است. در تقویم کشور ترکیه طولانی ترین تعطیلات رسمی به مدت ۳ روز، مربوط به عید رمضان و عید قربان می باشد. اما در جدول زیر تعداد روزهای بیشتری به عنوان روزهای تعطیل نوشته شده که این موضوع به دو دلیل است. اولا متقارن شدن تعطیلی های رسمی با روزهای پایانی هفته و دوما، تعطیل اعلام شدن روزهای بین تعطیلی توسط دولت ترکیه.

عنوان کل روزهای تعطیلتاریخ شروعتاریخ پایان
سال نو429 Aralık 1 Ocak
روز حاکمیت ملی و کودک420 Nisan23 Nisan
روز کار و همبستگی41 Mayıs5 Mayıs
روز یادبود آتاتورک و جوانان و ورزش218 Mayıs19 Mayıs
جشن ماه رمضان9 1 Haziran9 Haziran
روز دموکراسی و وحدت ملی313 Temmuz15 Temmuz
جشن عید قربان910 Ağustos18 Ağustos
روز پیروزی330 Ağustos1 Eylül
روز جمهوری426 Ekim29 Ekim