راهنمای مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

یک روز تصمیم می گیرید به دلایل فردی، اقتصادی و اجتماعی شهر و کشور خودتان را با قصد مهاجرت به ترکیه ترک کنید. مهاجرت می کنید تا فردایی بهتر را برای خود و خانوادتان رقم بزنید. با در نظر گرفتن مشکلات و سختی های این راه، انتظارتان جز بهبود وضعیت زندگیتان نیست.

کم نیستند دانشجویان ایرانی که در مقاطع بالا در بهترین دانشگاه های ترکیه در حال تحصیل هستند. کم نیستند خانواده های ایرانی که سال ها است در ترکیه زندگی ای توام با آرامش و رفاه دارند. کم نیستند پزشکان، مهندسان و سرمایه گذاران ایرانی که با مهاجرت با ترکیه اکنون صاحب مشاغل بسیار عالی می باشند. بنابراین قطعا آینده ای بسیار روشن پیش رویتان است، اگر قدم هایتان را در این مسیر به درستی و حساب شده بردارید.

اما طرف دیگر این آینده روشن، می تواند شکستی باشد که حاصل عدم برنامه ریزی و قدم برداشتن های اشتباه است. واقعا چرا گاهی مهاجرت افراد تبدیل به ناامیدی و شکست می شود؟ تجربه به ما می گوید در اکثر موارد داشتن اطلاعات و باور غلط در مورد قوانین، شرایط و مسیر پیش رو دلیل این اتفاق بوده است. افرادی که چشم بسته بار سفر می بندند و تنها با تکیه بر شنیده های نه چندان صحیح دوستان و اقوام خود، مهاجرت به ترکیه را آغاز می کنند.

در این مطلب سعی داریم تا ذهنتان را نسبت به این موضوع کمی آگاه کنیم. ما کشور ترکیه را می شناسیم، خود از مهاجرین این کشور هستیم و افراد بسیاری را در این راه همراهی کرده ایم. اصطلاحاً پیچ و خم کار را تا حد زیادی می دانیم. با دانسته هایمان نقشه راه مهاجرت به ترکیه را در ۷ سرفصل کلی برایتان ترسیم خواهیم کرد. بنابراین اگر امروز تصمیم جدی خود را گرفته اید، می بایست:

۱- هدفتان را از مهاجرت به ترکیه بدانید

مهاجرت به ترکیه

در اولین قدم، چه از آن دسته عزیزانی هستید که قصدشان ماندگاری در این کشور است، و چه از هموطنانی که مهمان موقت ترکیه هستند و قصد دارند با کار و بهبود شرایط مالی خود، روزی به کشور ایده آل تری نقل مکان کنند، لازم است هدف خود دقیق و با جزئیات بدانید. در کلام دوستانه، تکلیفتان با خودتان روشن باشد. درست است، تحصیل، اشتغال و سرمایه گذاری همگی اهدافی در راستای ایجاد فردایی بهتر هستند. اما هر کدام از این سرفصل ها، جزئیات و اما و اگرهای فراوان دارند.

شناخت دقیق هدف کمک می کند تا بتوانید با دید باز و با ضریب خطای کمتری برنامه ریزی راهتان را انجام دهید. باعث می شود تا کارهایتان را اولویت بندی کنید و از روز اول ورودتان به ترکیه، قدم بعدیتان را بدانید.

۲- از منابع مطمئن اطلاعات مفید جمع آوری کنید

مهاجرت به ترکیه
مهاجرت به ترکیه

شما قرار است در محیطی با آدم ها، قوانین و فرهنگ جدید، یک شروع مجدد داشته باشید. و این یعنی حجم بزرگی از سوالات و ابهامات در موضوع های مختلف. قاعدتاً زمان بی نهایت برای آزمون و خطا وجود ندارد. بنابراین پیش از مهاجرت به ترکیه همواره باید سعی کنید مقصد خود را بهتر بشناسید و راجع به آخرین قوانین وضع شده و درباره کوچک ترین مسائل کنجکاو باشید.

برای رسیدن به جواب های صحیح باید به منابع مطمئن رجوع کنید. منبع اطلاعاتتان می تواند تجربه افرادی باشد که پیش از شما پا در این مسیر گذاشته اند. می تواند صحبت و ارتباط مستقیم با مردم محلی، اطلاعات موجود بر روی بستر اینترنت و به طور کلی فضای مجازی باشد‌. در انتخاب منبع اطلاعات شرط آن است که هوشیار باشید و تا جای ممکن از طریق مقایسه و تحقیق درست و غلط آن را تشخیص دهید. اطلاعات غلط مانند تابلوهای اشتباه یک جاده هستند که شما را به بی راهه می برند.

مجموعه ایران ترکیه در قبال اطلاع رسانی صحیح به هموطنان عزیزمان خود را مسئول جدی می داند. تیم ما همواره در تلاش است که منبعی جامع، مطمئن و بروز از اطلاعات مهاجرت به ترکیه باشد. حتی اگر اطلاعات مورد نیازتان را در سایت و شبکه های اجتماعی ایران ترکیه پیدا نکرده اید، حتما موضوع را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در اولین فرصت به بررسی آنها بپردازیم.

۳- برنامه ریزی مالی کنید و به آن پایبند باشید

مهاجرت به ترکیه

خواه ناخواه مسائل مالی در اولویت هستند. زیرا بخش بزرگی از برنامه ریزی مهاجرت بستگی به میزان درآمد و پس انداز شما دارد. این همان دو دو تا چهار تای خودمان است. برای اینکه بتوانید یک برنامه ریزی مالی درست و نزدیک به واقعیت انجام دهید، لازم است برآورد نسباتاً دقیقی از هزینه ها داشته باشید. چقدر بودجه برای مهاجرت به ترکیه مورد نیاز است؟ خرج و مخارج یک ماه زندگی در ترکیه چقدر است؟

وبسایت ایران ترکیه سعی کرده است به این سوالات پاسخ شفاف دهد. شما با مراجعه به صفحه هزینه زندگی در ترکیه، می توانید از جزئیات مخارج روزمره در این کشور تا حد زیادی مطلع شوید. همچنین در بخش دیگری تحت عنوان بودجه مهاجرت به ترکیه سعی کرده ایم برای شما یک برنامه ریزی مالی یک ساله طبق مخارج پیش رو انجام دهیم. بدین ترتیب تا حد زیادی بر چند و چون مخارج اولیه آگاه می شوید.

۴- یک سفر کوتاه به قصد شناسایی بروید

مهاجرت به ترکیه

ما نامش را سفر شناسایی گذاشته ایم. پیشنهاد می کنیم قبل از مهاجرت به ترکیه حتماً برنامه ریزی یک سفر کوتاه چند روزه به شهر مورد نظر خود را انجام دهید. زیرا هر چقدر هم که از راه دور پیگیر یافتن اطلاعات بوده باشید، آنچه خود با چشم خود می بینید و حس می کنید ملاک اصلی تصمیم گیری شما خواهد بود.

هدف سفر شناسایی از سفر تفریحی متفاوت است. برای مثال ممکن است بارها به شهر استانبول سفر کرده باشید. اما اگر دانشجو هستید و قصد ادامه تحصیل دارید، این بار به قصد دیدن محیط دانشگاه و یا مشورت با اساتید رشته تحصیلیتان سفر کنید. مطمئن شوید رشته و دانشگاه خود را به درستی انتخاب کرده اید.

اگر خانواده ای مهاجر هستید و قصد خرید ملک و یا اجاره آن را دارید، این بار به قصد انتخاب محله ای مناسب برای زندگی خود و فرزندانتان سفر کنید. در مناطق مختلف شهر گشت بزنید، در صورت امکان چند مورد خانه را از نزدیک ببینید و امکانات رفاهی هر محله را رصد کنید. حتی انتخاب حدودی منطقه مورد نظرتان باعث می شود بعداً زمانتان را کمتر هدر دهید و مستقیم در منطقه مورد نظرتان به دنبال مورد دلخواهتان بگردید.

اگر قصد سرمایه گذاری و یا ایجاد کسب و کار جدید خود را دارید، این بار با دید متفاوت و تجاری شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم و شهر را زیر نظر بگیرید. به ادارات مربوطه سر بزنید و ابهامات خود را رفع کنید.  

۵- حساب بانکی باز کنید

افتتاح حساب در ترکیه

از جمله کارهای بسیار واجب که پیشنهاد میکنیم در سفر شناسایی و قبل از مهاجرت به ترکیه انجام دهید، افتتاح حساب در بانک های ترکیه است. برای حساب امکان درخواست صدور دبیت کارت و اینترنت بانک نیز وجود دارد. همچنین می توانید برای ارزهای مختلف، حساب های جداگانه افتتاح کنید. به این ترتیب امکان انتقال وجه به حساب خود را حتی از داخل ایران پیدا خواهید کرد.

متاسفانه با وجود تحریم ها امکان افتتاح حساب در بانک های خارجی برای هموطنان عزیزمان از همیشه مشکل تر است. این واقعیت برای کشور ترکیه نیز صدق می کند. شعب بانک ها بسیار سلیقه ای در این موضوع برخورد می کنند و اکثرا با اشاره به قوانین دولتی، از ارائه خدمات به ایرانیان خودداری می کنند. خبر خوب اینکه هنوز مجموعه ایران ترکیه می تواند به شما در این زمینه کمک کند تا با صرف زمان و هزینه کمتری نسبت به افتتاح حساب اقدام کنید.

۶- زبان ترکی را در حد خوب بیاموزید

زبان ترکی استانبولی

اگر دانشجو هستید و قصدتان از مهاجرت به ترکیه، ادامه تحصیل در دانشگاه های ترک زبان این کشور است، لازم است مدارک زبان ترکی داشته باشید. اگر در جستجوی شغل هستید، نیاز به ارتباط زبانی مناسب با کارفرمای ترک خود را دارید. اگر خود قصد راه اندازی یک کسب کار جدید را دارید، برای آنکه به شرایط مسلط باشید و مدام محتاج حضور مترجم ترک زبان نباشید، نیاز دارید زبان ترکی خود را قوی کنید.

بگذارید با یک جمله ساده خیالتان را راحت کنیم. رمز موفقیت شما در مهاجرت به ترکیه، تسلط به زبان ترکی است. توصیه می کنیم بر روی دانش زبان انگلیسی مردم ترکیه حساب نکنید. اگر قرار نیست مهمان کوتاه مدت این کشور باشید و قصد دارید به صورت جدی وارد اجتماع ترکیه شوید، حتما باید زبان ترکی را در حد خوب بدانید. پیشنهاد می کنیم در برنامه ریزی خودتان بودجه و زمان مناسبی را به یادگیری زبان ترکی اختصاص دهید. تضمین می کنیم بعداً این هزینه کمال و تمام به شما باز می گردد.

۷-  کارهای اداری را در ایران سر و سامان دهید

مهاجرت به ترکیه

در راه مهاجرت به ترکیه، بسیار بودند افرادی که به دلیل عدم اطلاع از مدارک مورد نیازشان، ماه ها در انتظار سفارت ایران در آنکارا ماندند و یا مجبور به انجام یک سفر رفت و برگشت برنامه ریزی نشده به ایران شدند. برای درخواست بعضی از مدارک حضور شخص شما الزامیست، اما اگر لازم می دانید شخص معتمدی را در ایران وکیل خود کنید و اختیارات لازم را به او بدهید.

پیشنهاد می کنیم درخواست پاسپورت جدید دهید تا به این زودی ها مجبور به تعویض آن در ترکیه نشوید. مدارک تحصیلی، کاری و خانوادگی را همراهتان داشته باشید. مدارکی که نیاز به ترجمه رسمی و مهر دادگستری ایران را دارند، فراموش نکنید. در سرفصل های اصلی سایت می توانید از مدارک لازم برای هر قسمت مطلع شوید.

قبل از مهاجرت به ترکیه در صورت وجود، حساب های بانکی ایرانتان را سر و سامان دهید. مطمئن شوید که به اینترنت بانک حساب ها دسترسی دارید. بعضی از صرافی های ایرانی در ترکیه، امکان استفاده از کارت خوان ایرانی را دارند، به همین دلیل بهتر است درخواست صدور مجدد کارت های بانکی مورد نیازتان را با تاریخ جدید دهید و آنها را همراه خود داشته باشید.

سخن پایانی

واقعیت این است هم و غم مجموعه ایران ترکیه، شما هموطنان عزیزمان هستید. معتقدیم ایرانی در هر کجا که باشد لایق بهترین شرایط زندگی است. همواره در تلاش بوده ایم تا با گسترش فعالیت های مجموعه، بتوانیم در راستای تحقق این باور نقش پر رنگ تری ایفا کنیم. اگر تصمیم به مهاجرت به ترکیه دارید، همیشه می توانید حتی در مورد مسائل کوچک، با ما مشورت کنید. ما با امید ایجاد فردایی بهتر، قدم به قدم این راه کنارتان خواهیم بود.