چگونه از فرودگاه جدید استانبول به تکسیم برویم

532
چگونه از فرودگاه جدید استانبول به تکسیم برویم
چگونه از فرودگاه جدید استانبول به تکسیم برویم

تاکسی

ساده ترین و ابتدایی ترین راه حل برای اینکه از فرودگاه جدید استانبول به هتل یا مرکز شهر بروید، گرفتن تاکسی است. اما فرودگاه جدید تا مرکز شهر استانبول حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و این ممکن است شما را به فکر راه حلی ارزانتر بیاندازد. کرایه یک تاکسی از فرودگاه جدید استانبول تا میدان تکسیم حداقل ۱۰۵ و تا سلطان احمد ۱۳۵ لیر است. اگر تاکسی به ترافیک برخورد کند و راننده بخواهد از مسیرهایی عبور کند که شامل عوارض باشد، این اعداد و رقم ها متفاوت خواهند بود. از طرفی راننده ممکن است از مسیر طولانی تر اما سریع تر استفاده کند که این موضوع نیز باعث افزایش کرایه تاکسی خواهد شد.

تاکسی فرودگاه استانبول
تاکسی فرودگاه استانبول

حتی اگر گروهی چهار نفره هستید و راننده می تواند وسایل شما را در صندوق جای دهد، همچنان بهتر است از گزینه های دیگری استفاده کنید. اما با این وجود اگر قصد گرفتن تاکسی را دارید، حتما به جایگاه اختصاصی تاکسی ها که در بیرون ترمینال قرار دارد بروید. پیشنهاد میکنیم از تاکسی های شخصی داخل ترمینال استفاده نکنید، و همیشه از راننده بخواهید تا از تاکسی متر استفاده کند.

ترانسفر اختصاصی فرودگاه استانبول (Havaist)

 ترانسفر اختصاصی فرودگاه استانبول
ترانسفر اختصاصی فرودگاه استانبول

Havaist سرویس ترانسفر اختصاصی فرودگاه جدید استانبول است که دارای چندین مسیر به نقاط مختلف این شهر می باشد. Havaist تقریبا در تمام نقاط مهم شهر استانبول دارای ایستگاه می باشد. به طور مثال برای رفتن به میدان تکسیم شما باید از خط IST 19 استفاده کنید. این خط به بشیکتاش و سپس به میدان تکسیم می‌رود و همچنین در زنجیرلی کویو و مترو لونت توقف دارد. آخرین ایستگاه در مقابل هتل پوینت واقع در میدان تاکسیم است.

کرایه برای مسیر تکسیم به ازای هر نفر ۱۸ لیر است که شامل هزینه جابجایی اسباب و وسایل نیز می‌شود. سفر در مسیر IST 19 معمولا ۱۰۰ دقیقه طول می‌کشد، که در ساعات اوج ترافیک بیشتر نیز می شود. خوشبختانه، این اتوبوس ها دارای سرویس پخش کننده فیلم و سریال، وای فای و درگاه های شارژ usb هستند تا سفر را کمی لذت بخش تر کنند.

ترانسفر خصوصی فرودگاه

ترانسفر خصوصی فرودگاه استانبول
ترانسفر خصوصی فرودگاه استانبول

ترانسفر خصوصی فرودگاه از تاکسی و اتوبوس های عمومی، بسیار بهتر، راحت تر، امن تر و البته گرانتر هستند. برخلاف اتوبوس های Havaist، شما را تا درب هتل همراهی خواهند کرد. زمانی که کودکانتان همراه شما هستند، استفاده از این سیستم بهترین گزینه است. فقط در نظر داشته باشید برای راحتی بیشتر، پیشنهاد میکنیم برای کودکان خود صندلی جداگانه درخواست بدهید.

حمل و نقل عمومی

این سیستم اگرچه مقداری ارزان تر است اما به چندین دلیل چندان مناسب نیست و برای مسافران میتواند آزار دهنده تمام شود. اول از همه ممکن است در ساعت های شلوغ، مدت زمان زیادی را در ترافیک بمانید. همچنین تنها خطی که کم و بیش برای مسافران مناسب است، خط H2 است که مسیر آن از فرودگاه جدید استانبول به سمت مجیدیه کوی می باشد. شما می بایست از آنجا با استفاده از تاکسی یا مترو به هتل خود بروید. برای اینکه از تاکسی یا مترو استفاده کنید ممکن است مجبور شوید از پله برقی و یا پله های معمولی استفاده کنید که این موضوع با توجه به همراه داشتن چمدان و وسایل برای شما سخت خواهد بود. علاوه بر این ساعت کاری آن تنها از ۶ عصر تا نیمه شب می باشد.

ترانسفر اختصاصی هتل ها

اکثر هتل های شهر استانبول دارای ترانسفر اختصاصی به فرودگاه و بالعکس هستند. این سرویس ها به ندرت رایگان، و اغلب بسیار گران تر از گزینه های بالا می باشند. اما این موضوع کاملا به شما بستگی دارد که با توجه به بودجه خود کدامیک از سیستم های حمل و نقل را انتخاب می‌کنید.

مترو

در حال حاضر خط متروی فرودگاه جدید استانبول فعال نمی باشد و در حال ساخت است. نام این خط که M11 است. طبق گفته مسئولین در پایان سال ۲۰۱۹ بهره برداری خواهد شد. ایستگاه ابتدایی این خط گایرت تپه است و با متروباس، خط مترو M2 و M7 ادغام می شود.