راهنمای کامل پیدا کردن کار در ترکیه (۲۰۱۹)

راهنمای جامع پیدا کردن کار در ترکیه
راهنمای جامع پیدا کردن کار در ترکیه

موضوع اجازه و پیدا کردن کار در ترکیه دغدغه‌ اصلی افرادی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. افرادی که دارای تحصیلات آکادمیک هستند یا افرادی در یک فن خاص، مهارت و تجربه بالایی دارند. افرادی که تنها و یا با خانواده خود قصد عزیمت دارند. در واقع فرقی نمی‌کند. سرمایه شما برای مهاجرت به ترکیه هر چقدر که باشد، بدون کسب درآمد روزی تمام می شود. بنابراین یافتن سریع‌تر یک شغل در ترکیه، می‌تواند از هدر رفتن سرمایه شما تا حد زیادی جلوگیری کند.

ما در این مطلب به معقوله ایجاد کسب و کار شخصی و سرمایه‌ گذاری فردی نمی‌پردازیم. در این مقاله سعی داریم روش‌های پیدا کردن کار در ترکیه را بررسی کنیم. بنابراین ایران ترکیه پیشنهاد می کند، اگر به اطلاعات بیشتر در این خصوص نیاز دارید، مطالب ثبت شرکت و یا سرمایه‌گذاری در ترکیه را مطالعه بفرمایید.

شرایط اخذ مجوز کار در ترکیه (Çalışma izni)

اجازه کار در ترکیه (اقامت کاری)
اجازه کار در ترکیه (اقامت کاری)

قبل از پیدا کردن کار در ترکیه لازم است در خصوص شرایط مجوز کار بیشتر بدانید. شما برای اینکه به صورت قانونی در ترکیه مشغول به کار شوید، نیاز به اجازه کار دارید. این موضوع اصلا به نوع اقامت شما بستگی ندارد. ممکن است شما ملکی را در ترکیه اجاره و یا خریداری کرده باشید. حتی در این صورت هم کار کردن شما بدون مجوز، غیرقانونی و ممنوع است.

اجازه کار در ترکیه، ابتدا یکساله و به منظور مشغول شدن در یک محیط و حرفه خاص صادر می‌گردد. با اخذ این مجوز می‌توانید برای دریافت اقامت کاری ترکیه نیز اقدام کنید. پس از سال اول، مجوز کار می‌تواند این بار تا سه سال تمدید شود. اما واقعیت این است که دولت ترکیه در دادن اجازه کار به خارجیان سخت‌گیرانه عمل می‌کند. دلیل آن هم روشن است. آنها قصد دارند نرخ بیکاری را در کشور کنترل و از نیروی کار داخلی حمایت کنند.

طرف دیگر مشکل بودن اخذ اجازه کار در ترکیه، خود کارفرمای ترک است. قانونی کردن اشتغال شما برای کارفرما، ایجاد هزینه‌های جانبی و مسئولیت می‌کند. به همین دلیل معمولا کارفرمایان ترک سخت زیر بار انجام این کار می‌روند. اما این سخت‌گیری‌ها به معنای غیر ممکن نیست. همین حالا تعداد زیادی از ایرانیان در موقعیت‌های شغلی بسیار خوب، دارای اجازه و اقامت کاری ترکیه هستند.

پیدا کردن کار در ترکیه: روند اخذ اجازه کار

ابتدا کارفرمای ترک درخواست استخدام شما را به عنوان نیروی کار خارجی به وزارت کار ترکیه ارسال می‌کند. اما دولت ترکیه برای پذیرش درخواست کارفرما و موافقت با اشتغال شما، به دلایل روشن نیاز دارد. به عنوان مثال، عدم وجود نیروی کار ترک با میزان تخصص و تجربه شما، می‌تواند یکی از این دلایل باشد.

در برخی موارد وزارت کار ترکیه، کارفرما را ملزم به چاپ آگهی استخدام می‌کند. تا از این طریق مطمئن شود در آن منطقه، شهروند ترکی با میزان تخصص و تجربه شما بیکار نباشد.

بیمه و حداقل حقوق در ترکیه (۲۰۱۹)

وزارت کار و امور اجتماعی (SGK)
وزارت کار و امور اجتماعی (SGK)

از مواردی که در راستای پیدا کردن کار در ترکیه بسیار از ما می‌پرسند، میزان دستمزد در ترکیه است. حداقل حقوق مصوب سال ۲۰۱۹ در ترکیه با احتساب کمک هزینه دولت، ۲۰۲۰ لیر در ماه می‌باشد. این رقم خالص دریافتی است و کسورات قانونی از جمله بیمه از آن کم شده است. حق بیمه تامین اجتماعی نیز ماهی ۳۵۸٫۱۸ لیر است، که کارفرما جداگانه باید آن را پرداخت کند.

پیدا کردن کار در ترکیه: اشتغال قانونی (با اجازه کار)

اشتغال قانونی نزد یک کارفرمای ترک، بهترین حالتی است که می‌تواند برای شما اتفاق بیافتد. از این طریق است که بیمه تامین اجتماعی شما ماهانه رد می‌شود. به غیر از بهره‌مندی از مزایای درمان دولتی، بیمه تامین اجتماعی به معنای سابقه کار شماست. این یعنی در آینده می‌توانید بر مبنای همین سابقه کار، برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایید. همچنین قانونی بودن اشتغال شما به معنی امکان پیگیری مسائل حقوقی، در صورت پیش آمد احتمالی است.

پیدا کردن کار در ترکیه: اشتغال غیر قانونی (بدون اجازه کار)

از دو بعد می توان به موضوع کار بدون مجوز در ترکیه نگاه کرد. بعد اول، بعد قانونی قضیه است. همانطور که اشاره شد، شما برای کار در ترکیه نیاز به مجوز وزارت کار این کشور را دارید. طبق قوانین کشور ترکیه هر نوع اشتغال مخفیانه بدون مجوز دولت، غیر قانونی و ممنوع است.

مامورین بیمه و وزارت کار به صورت دوره‌ای به محل کار شما زده و در مورد پرسنل تحقیق می‌کنند. در صورت آشکار شدن اشتغال غیر قانونی، شما و البته کارفرمای ترک جریمه خواهید شد. حتی در صورت تکرار و نقض تعهد، این موضوع می‌تواند منجر به اخراج شما از خاک ترکیه شود.

بعد دوم، واقعیتی است که در عمل اتفاق میافتد. در واقعیت تعداد زیادی از ایرانیان، سال‌ها است به صورت غیر قانونی در ترکیه مشغول به کار هستند. این موضوع شاید به شانس و حتی معرفت صاحب کارتان نیز بستگی دارد. البته که بسیاری از کارفرمایان ترک، با وجود خطر جریمه از استخدام غیر قانونی شما بدشان نمی‌آید.

دلیل این واقعیت نیز مشخص است. بدین ترتیب از نظر قانونی هیچ تعهدی نسبت به شما نخواهند داشت. حتی در برخی موارد دستمزدی پایین‌تر از حداقل حقوق مصوب را پرداخت می‌کنند. به هر حال ممکن است به هر دلیلی شما مشغول کار بدون مجوز در ترکیه باشید. اگر اینطور است، پیشنهاد می‌کنیم همواره با جلب نظر و اعتماد کارفرما در پی قانونی کردن اشتغال خود باشید.

اشتغال فردی: دورکاری یا همان Freelancer

فریلنسر یا دورکاری در ترکیه
فریلنسر یا دورکاری در ترکیه

در راستای پیدا کردن کار در ترکیه واژه فری لنس یا دورکاری نیز شاید به گوشتان خورده باشد. در این شیوه کار جدید، صفر تا صد پروژه از قرارداد تا دریافت مطالبات داخل سایت انجام می‌شود. پروژه‌هایی توسط کارفرما به صورت مستقیم با بودجه و شرایط زمانی مشخص تعیین می‌گردد. افراد متخصص نیز که به آنها فری لنسر گفته می‌شود، از سراسر دنیا با هم در تصاحب پروژه‌ها رقابت می‌کنند. از آنجایی که سایت‌های فری لنس بین المللی هستند، تسلط به زبان انگلیسی از پیش شرط‌های فعالیت در آنها است.

این امکان برای کارفرمایان نیز وجود دارد تا از میان افراد متخصص بهترین را برای پروژه خود انتخاب کنند. بدین ترتیب اگر پروژه به خوبی پیش رود، یک همکاری برد-برد صورت گرفته است. دقیقاً به همین دلیل است که از این شیوه کار در دنیا روز به روز بیشتر استقبال می‌شود. در سایت‌های فری لنس، تعداد زیادی پروژه‌ در دسته‌بندی‌های بسیار متنوعی وجود دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت اکثر پروژه‌ها مربوط به رشته‌های کامپیوتر مانند برنامه نویسی، نرم افزار، طراحی وبسایت و غیره هستند.

سایت‌های معروف فری لنس

نمونه‌های بسیار معتبر و قدرتمندی در این زمینه وجود دارند. پایه و اساس فعالیت همه این سایت‌ها تقریبا مشابه است، اما در قوانین و شیوه کار با هم تفاوت‌هایی دارند. در زیر تعدادی از معروف‌ترین سایت‌های فری لنس را برایتان لیست کرده‌ایم:

شما برای نقد کردن درآمد ارزی خودتان در سایت‌های فری لنس نیاز به حساب بانکی در خارج از ایران دارید. متاسفانه با توجه به تحریم‌ها، افتتاح حساب برای ایرانیان در بیشتر بانک‌های دنیا امکان‌پذیر نیست. اما در کشور ترکیه همچنان این امر به طرقی میسر است. ایران ترکیه در زمینه افتتاح حساب بانکی در ترکیه می‌تواند شما را یاری دهد. بدین منظور از طریق اطلاعات صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

عوامل موثر در پیدا کردن کار در ترکیه:

۱- داشتن مدرک دانشگاهی و یا فنی حرفه ای

گواهینامه آموزش جوشکاری
گواهینامه آموزش جوشکاری

در کشور ترکیه نیز مانند ایران، داشتن مدارک قابل ارائه می تواند اثبات تخصص شما در زمینه کاریتان باشد. مدارک دانشگاهی و یا فنی حرفه ای می‌توانند شانس شما را در بدست آوردن شغل بهتر افزایش دهد. برای مثال افراد بسیاری در رشته‌های مربوط به کامپیوتر تخصص دارند. اما همین افراد اگر مدرک معتبر قابل ارائه‌ای نداشته باشند، پیدا کردن کار در ترکیه برایشان مشکل‌تر خواهد بود. همین موضوع در مورد رشته‌های فنی نیز صدق می‌کند. فرد جوشکاری که دارای مدرک معتبر در زمینه کاری خودش است، شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل در ترکیه خواهد داشت.

۲- داشتن تجربه کاری موفق (رزومه کاری قوی)

اما قطعاً مدرک تحصیلی تنها ملاک و شرط استخدام نیست. این درباره کارفرمایان ترک نیز صدق می کند. آنها نیز به دنبال افرادی هستند که در زمینه کاری خودشان، حرفی برای گفتن داشته باشند. بنابراین داشتن یک رزومه کاری موفق، یکی دیگر از عوامل موثر در پیدا کردن کار در ترکیه است. هر میزان که سابقه کاری شما خاص و قوی باشد، به همان میزان برای کارفرما دارای اولویت جذب هستید. همین ویژگی‌های منحصر به فرد است که در مقابل نیروی کار ترک، قدرت رقابت بیشتری به شما می‌دهد.

۳- تسلط به زبان ترکی

مدرک زبان ترکی تومر - دانشگاه آنکارا
مدرک زبان ترکی تومر – دانشگاه آنکارا

تصور کنیم که شما مدرک دانشگاهی همراه با تجربه کاری مناسبی دارید. باز هم تسلط به زبان ترکی یکی از شرط های اصلی استخدام شما در ترکیه است. خودتان را جای یک کارفرمای ترک بگذارید. در این صورت برقراری ارتباط آسان و بدون مشکل با کارمندتان اولین خواسته شما خواهد بود. تسلط به زبان ترکی نه فقط برای کارفرما، بلکه برای شما نیز حائز اهمیت است. آنجا که در صورت لزوم می‌توانید از حقوق خود دفاع کنید. و صد البته روابط اجتماعی بهتری با مدیران و همکاران خود داشته باشید.

شما در جریان پیدا کردن کار در ترکیه لازم است با کارفرما و یا صاحب کار خود مصاحبه‌ای انجام دهید. در این مصاحبه، نحوه توصیف شخصیت و توضیح مهارت‌هایتان نقش به سزایی در تصاحب آن شغل دارد. اینجا است که تسلط به زبان ترکی برای شما، می‌تواند یک برگ برنده مهم باشد. ایران ترکیه پیشنهاد می‌کند قبل از مهاجرت، برای افزایش سطح زبان ترکی خود سرمایه گذاری خوبی انجام دهید. ضمناً بر روی دانش زبان انگلیسی ترک ها اصلاً حساب باز نکنید!

۴- داشتن روابط اجتماعی بالا

تاثیر روابط اجتماعی در پیدا کردن شغل مناسب
تاثیر روابط اجتماعی در پیدا کردن شغل مناسب

شما هرچه بیشتر بتوانید در جامعه و در بین مردم اصطلاحاً بُر بخورید، شانس بهتری برای پیدا کردن کار خواهید داشت. در همین صحبت‌های روزمره و رفت و آمدها است که موقعیت‌های خوب سراغ شما می‌آیند. از ارتباط با آدم‌ها گریزان نباشید و با هر بهانه‌ای سر صحبت را با مردم محلی باز کنید.

۵- داشتن روحیه تلاشگر و صبور

شما شاید همان ابتدا نتوانید شغلی با درآمد، شرایط و مناسب با سطح دانش و تجربه خود پیدا کنید. بدانید موفقیت در راه مهاجرت به ترکیه مخصوصاً در زمینه کاری، نیاز به پشتکار و صبر زیاد دارد. در ابتدا اگر به شما موقعیت شغلی پایین‌تر از آنچه در ایران داشتید پیشنهاد شد، آن را از دست ندهید. شما همیشه فرصت برای پیشرفت و یا پیدا کردن شغل بهتر را خواهید داشت. تجربه می‌گوید شروع کردن از نقطه پایین‌تر، بهتر از ماه‌ها گشتن بی نتیجه و سرانجام مایوس شدن است.

ضمناً باید بدانید که ترک‌ها بسیار کار می‌کنند! ساعت کاری در کشور ترکیه معمولا بیشتر از ایران و انتظار کارفرمایان نیز متقابلاً بالاتر است. بنابراین اگر به دنبال پیشرفت در راهی هستید که وارد آن شدید، صبور باشید و زود جا نزنید.

روش های پیدا کردن کار در ترکیه

۱- پیدا کردن کار در ترکیه از طریق سایت های کاریابی

سایت کاریابی kariyer ترکیه
سایت کاریابی kariyer ترکیه

سایت‌های ترک و بین‌المللی بسیاری هستند که روزانه آگهی‌های استخدام در ترکیه را منتشر می‌کنند. بیشتر شرکت‌های ترک و خارجی فعال در ترکیه، از طریق همین سایت ها اقدام به استخدام نیرو می‌کنند. شما پس از ثبت نام، اطلاعات شخصی، تحصیلی و سوابق کاری خود را در پروفایلی ثبت می‌کنید. پس از آن می‌توانید آگهی های مرتبط با زمینه کاری خودتان را مشاهده کنید.

درخواست برای یک آگهی کار، به سادگی یک کلیک است. البته ناگفته نماند، کار با این سایت‌ها و نتیجه گرفتن واقعی از آنها نیاز به دانش زبان ترکی دارد. کارفرمایان نیز پس از بررسی درخواست ها، رزومه های جذاب را جدا می کنند. سپس جهت ادامه پروسه جذب‌، شما را به مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند.

همچنین امکان مرتب‌سازی آگهی‌ها از طریق فیلتر‌های مختلف، کار شما را در جستجوی روزانه راحت‌تر می‌کند. تقریباً تمام این سایت ها اپلیکیشن موبایل نیز دارند. در زیر تعدادی از این سایت‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم:

۲- پیدا کردن شغل در ترکیه از طریق روزنامه‌ها

یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن کار در ترکیه بخش آگهی های استخدام در روزنامه‌ها می‌باشد. در زیر لینک تعدادی از روزنامه های ترکیه را که آگهی کار منتشر می‌کنند را برای شما لیست کرده‌ایم:

پیشنهاد ایران ترکیه

آنچه گفته شد، یک راهنمای کامل برای پیدا کردن کار در ترکیه است. اما قطعاً هر فردی شرایط کاری، تحصیلی و مالی منحصر به فرد خود را دارد. لذا پیشنهاد می‌کنیم قبل از مهاجرت به ترکیه در مورد هدف کاری خود با مشاوران ما مشورت کنید. صحبت با مشاورین ایران ترکیه رایگان است و هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت. ما با تکیه بر تجربه خود می‌توانیم بهترین راه کسب درآمد در کشور ترکیه را در اختیارتان بگذاریم. و در آخر مثل همیشه معتقدیم ایرانی هر کجا که باشد، لایق بهترین شرایط زندگی است.