قانون جدید تمدید اقامت توریستی ترکیه

607
تمدید اقامت توریستی یکساله ترکیه (۲۰۲۰)
تمدید اقامت توریستی یکساله ترکیه (۲۰۲۰)

اگر در حال برنامه‌ریزی مهاجرت به کشور ترکیه هستید، حتما شنیده‌اید که دولت ترکیه به اشخاص واجد شرایطی که ملکی را در ترکیه اجاره می‌کنند، اجازه اقامتی ۶ تا یکساله تحت عنوان اقامت توریستی صادر می‌کند. حتی ممکن است شما نیز جزو افرادی باشید که سالهاست از طریق همین قانون برای تمدید اقامت توریستی خودشان استفاده کردند. همین حالا نیز که ۳ هفته پایانی سال ۲۰۱۹ را سپری می‌کنیم، همچنان می‌توان از این قانون مطابق روال چندین سال گذشته استفاده کرد.

اما درست از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی، اداره مهاجرت ترکیه با استناد به بند ۳۱-۱ (e) قانون ۶۴۵۸ اتباع خارجی، با درخواست تمدید اقامت توریستی افرادی که به صورت یکباره و یا در مجموع یک سال و بیشتر دارای این نوع اقامت بودند، موافقت نخواهد کرد. مطابق قانون جدید، متقاضیان تنها زمانی می‌توانند برای اقامت توریستی یکساله مجددا اقدام کنند که پس از پایان اقامت خود حداقل یکسال را بیرون خاک ترکیه گذرانده باشند.

قانون فوق شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی، اتحادیه اروپا، روسیه و چین را مثتثنی کرده است. همچنین اصلاحات قانونی انجام شده فقط در خصوص تمدید اقامت توریستی است و شامل اولین درخواست اشخاص نمی‌شود.

به نظر می‌رسد هدف دولت ترکیه از تغییر قانون تمدید اقامت توریستی، از طرفی کنترل میزان مهاجرت به این کشور و از طرف دیگر غربالگری درخواست‌ها با سیاست پذیرش موارد مفید باشد. به زبان ساده دولت ترکیه به اشخاصی که به تازگی وارد این کشور شدند، حداکثر یکسال زمان می‌دهد تا بتوانند به شرایط زندگی مسلط شوند. پس از این مدت شخص باید بتواند از طریق تحصیل، خرید ملک، اشتغال قانونی و یا سرمایه گذاری جهت تغییر وضعیت اقامتی خود اقدام کند.

به ظاهر شاید افزایش سخت گیری دولت ترکیه در خصوص پذیرش درخواست‌های اقامت، رویکردی منفی را به همراه داشته باشد. اما ما در ایران ترکیه بر این باوریم که اصلاحات قانونی جدید از طریق بهبود جایگاه اجتماعی در نهایت به نفع جامعه ایرانیان ساکن این کشور خواهد بود.