راهنمای کامل آزمون یوس (YOS)

440
آزمون یوس
آزمون یوس

آزمون یوس مهم ترین آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی است. این آزمون برای دانشجوبان خارجی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق دیپلم را دارند برگزار می شود. سالیانه حدود ۵۰۰۰ متاقضی ورود به دانشگاه های مختلف کشور ترکیه، در آزمون YOS شرکت می کنند. مجمع عمومی آموزش عالی این کشور (ÖSYM) در تاریخ ۲۰۱۰/۰۱/۲۱ طی مصوبه ای اعلام کرد که این آزمون دیگر به شکل جامع برگزار نخواهد شد.

با توجه به این قانون کلیه دانشگاه هایی که مورد تایید دولت ترکیه هستند، می توانند آزمون یوس را مستقل برگزار کنند. همچنین می توانند آزمون را متناسب با سیاست های داخلی خود حذف کنند و یا آن را تغییر دهند. حتی هر دانشگاه ممکن است نمره متفاوتی از آزمون YOS را به عنوان مینیمم لازم بپذیرد. بنابراین تنها راه اطلاع از تاریخ، هزینه و مینیمم نمره قبولی آزمون این آزمون، مراجعه مستقیم به وبسایت دانشگاه است. ضمنا واضح است از آنجایی که آزمون یوس سنجشی جهت ورود به دانشگاه است، متقاضی می بایست فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی و یا در حال طی کردن این دوره باشد.

مجموعه ایران ترکیه در این مطلب سعی نموده است تا اطلاعاتی کامل در اختیار شما متقاضیان قرار دهد و چنانچه سوالی در ذهنتان به وجود آمد، می توانید زیر همین پست مطرح نموده و یا از طریق راه های ارتباطی، سوالات خود را مطرح نمایید.

آزمون یوس
آزمون یوس

بخش های آزمون یوس

آزمون یوس شامل دو بخش کلی است. در بخش اول دروس پایه و در بخش دوم میزان تسلط به زبان ترکی مورد سنجش قرار می گیرد. بخش اول شامل سوالات ریاضی، هندسه و هوش است که عموما به دو زبان ترکی و انگلیسی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. ملاک اصلی دانشگاه ها برای انتخاب دانشجو نیز همین بخش می باشد. همچنین بعضی از دانشگاه ها بنا به تشخیص خود، بخش های فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافیا را نیز به آزمون خود اضافه می نمایند.

بخش دوم مربوط به زبان ترکی است که تاثیر مستقیم در قبولی دانشجویان نخواهد داشت و بعضی از دانشگاه ها این بخش را حذف می نمایند. اما نتیجه آن در آزمون یوس می تواند نشان دهنده تسلط شما به زبان ترکی باشد. بدین ترتیب دیگر نیازی به گذراندن دوره های آموزش زبان ترکی قبل از شروع تحصیل نخواهد بود. در غیر این صورت دانشگاه ها عموما دوره های یک ساله ای را برای آموزش زبان ترکی در نظر می گیرند و متقاضی پس از گذراندن این دوره ها و قبولی در آزمون، می تواند تحصیل خود را آغاز نماید.

منابع آزمون یوس

منابع آزمون یوس برای هر دانشگاه متفاوت بوده که علت این موضوع نیز تفاوت در محتوای آزمون هر دانشگاه است. بنابراین ممکن است در آزمون یوس برای پذیرش در یک دانشگاه، بخش هایی مورد سنجش قرار گیرد که در دیگر دانشگاه ها از هیچ اهمیتی برخوردار نخواهد بود. اما موسسات و انتشاراتی هستند که هر ساله سوالات آزمون یوس را جمع آوری می کنند و درس نامه هایی متناسب با این مجموعه سوالات، منتشر می نمایند. موسسات زیادی در این زمینه فعالیت دارند که از میان آن ها می توان به موسسه متروپول (METROPOL) و پوزا (PUZA) اشاره نمود. همچنین توجه داشته باشید که دانشگاه ها، خود نیز برای متقاضیان منابع و مجموعه سوالاتی را منتشر می نمایند.

آزمون Yos
آزمون Yos

زمان برگزاری و هزینه آزمون

در حالت کلی آزمون یوس سنجشی برای ورود به دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است، اما دانشگاه های خصوصی نیز آن را به صورت مشابه برگزار می نمایند. از آنجایی که آزمون توسط هر دانشگاه در مکان و زمان متفاوتی برگزار می گردد، بدیعی است که هزینه ثبت نام آن نیز متفاوت باشد. برای اطلاع از زمان آزمون هر دانشگاه می توانید به سایت های متروپول (METROPOL) و پوزا (PUZA) نیز مراجعه نمایید. هزینه ثبت نام نیز در سایت هر دانشگاه برای سال تحصیلی مشخص شده است، همچنین توجه داشته باشید که بعضی از دانشگاه های دولتی و یا خصوصی این آزمون را به صورت رایگان برگزار می نمایند.

اما در ذهن بسیاری از متقاضیان این سوال به وجود می آید که آیا در ایران نیز این آزمون برگزار می گردد یا خیر؟ جواب این سوال مثبت است. برخی از دانشگاه های ترکیه، در ایران نیز آزمون YOS را برگزار می نمایند. بنابر این نیازی نیست که متقاضیان این دانشگاه ها برای شرکت در آزمون یوس، به کشور ترکیه مسافرت نمایند.

نتیجه و مدت اعتبار

نتیجه آزمون یوس به مدت دو سال در دانشگاهی که خود آن را برگزار کرده است، اعتبار دارد. اما بعضی از دانشگاه ها برای سهولت مراحل پذیرش، نمرات آزمون دانشگاه های معتبر را نیز می پذیرند. بنابراین ممکن است در صورت کسب نتیجه لازم در آزمون یوس یک دانشگاه معتبر، بتوانید پذیرش دانشگاه دیگری را نیز بگیرید. برای مثال نتایج آزمون YOS دانشگاه هایی مانند بوغازیچی، استانبول، خاورمیانه، حاجت تپه بسیار معتبر می باشد.