راهنمای کامل آزمون آلس (ALES)

454
راهنمای کامل آزمون آلس (ALES)
راهنمای کامل آزمون آلس (ALES)

آزمون آلس را می توان مهم ترین آزمون تحصیلات تکمیلی دانست. به همین منظور مجموعه ایران ترکیه سعی کرده است تا در این مطلب اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان و همراهان قرار دهد.
آزمون ALES مخفف شده Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı و به معنی آزمون ورودی کارمندان دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی است. این آزمون توسط سازمان آموزش عالی ترکیه YÖK و زیر نظر مرکز ÖSYM برگزار می گردد. این آزمون در حالت کلی برای انتخاب سه گروه از مخاطبان برگزار می شود.

متقاضیان آزمون آلس
کلیه متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه
دانش جویان تبعه ترکیه که در نظر دارند برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور اعزام شوند
اساتید، مدرسین و کارشناسان علمی که در نظر دارند در مراکز علمی مشغول به کار شوند

بخش ها و مواد آزمون آلس

آزمون آلس دارای دو بخش کلی عددی (sayısal) و کلامی (sözel) می باشد. در بخش عددی، به مسله های هندسی، ریاضی و سوالات هوش پرداخته شده است و در بخش کلامی آن نیز، توانایی متقاضی در معنی کلمات، معانی در جمله ها، تکمیل جملات و متن ها، سنجیده می شود . تعداد سوالات آزمون ALES در هر بخش ۵۰ عدد بوده که جمعا ۱۰۰ سوال است و زمان پاسخگویی به این سوالات نیز ۱۵۰ دقیقه می باشد. ماکسیمم نمره این آزمون ۱۰۰ می باشد و تقریبا بسیاری از دانشگاه ها نمره بالای ۵۰ را مورد قبول می دانند. اما عموما حداقل نمره برای قبولی در دانشگاه های برتر ترکیه، ۷۰ خواهد بود. برای اطلاع پیدا کردن دقیق از مینیمم نمره قبولی، می توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه نمایید.

منابع آزمون آلس

موسسات و مراکز مختلفی نمونه سوالات این آزمون را در ادوار مختلف جمع آوری کرده اند و همچنین درسنامه هایی را منتشر نموده اند. از میان منابع موجود می توان به انتشارات یارگی (YARGI) و یدی ایکلیم (YEDİİKLİM) و پگم (PEGEM) اشاره نمود. این انشارات هر ساله متناسب با آخرین تغییرات کتاب هایی را برای متقاضیان آزمون ALES منتشر می کنند.

آزمون ALES

زمان برگزاری و هزینه آزمون

آزمون آلس در سال جمعا سه مرتبه برگزار می گردد که یک مرتبه در فصل بهار و دو مرتبه در فصل پاییز است. برای اطلاع از زمان دقیق آن می توانید به سایت مرکز ÖSYM مراجعه نمایید که در صفحه اصلی آن تاریخ های دقیق مشخص گردیده است. زبان آزمون ترکی بوده و تقریبا در تمام استان های ترکیه برگزار می گردد. لازم به ذکر است این آزمون در کشور عزیزمان، ایران برگزار نمی شود. هزینه آزمون ALES در حالت عادی ۱۲۰ لیر است، که اگر در بازه ثبت نام با تاخیر این آزمون نام نویسی کنید، هزینه آن ۱۸۰ لیر خواهد بود.

نتیجه و مدت اعتبار

از آنجایی که آزمون آلس یک آزمون عمومی و جامع است، مهم نخواهد بود که در کدام شهر و در چه زمانی در این آزمون شرکت نمایید. دانشگاه های مختلف متناسب با کارنامه آلس متقاضیان، پذیرش را انجام خواهند داد. مدت اعتبار مدرک آلس ۵ سال است و پس از گذشتن این مدت، مدرک شما منقضی خواهد شد و دیگر اعتباری نخواهد داشت.