راهنمای کامل ثبت شرکت در ترکیه (۲۰۱۹)

ثبت شرکت در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه

قانون سرمایه گذاری خارجی ترکیه (FDI)، به گونه ای طراحی شده که سرمایه گذاران خارجی، از حقوق و تعهداتی برابر با سرمایه گذاران داخلی برخوردار باشند. در همین راستا شرایط راه اندازی و انتقال کسب و کار و ثبت شرکت در ترکیه، بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی یکسان است. سرمایه گذاران خارجی با دریافت کد اقتصادی ترکیه (TCC) که برابر با استاندارد های بین المللی تنظیم شده، علاوه بر افزایش ارزش و عرضه عمومی سهام شرکت های خصوصی، باعث ایجاد شفافیت در فعالیت شرکت ها و همچنین هم ترازی فضای کسب و کار ترکیه با قوانین اتحادیه اروپا نیز می شوند.

کشور ترکیه در راستای تسهیل روابط تجاری خود، به تازگی اصلاحاتی ایجاد کرده تا باعث بهبود فضای سرمایه گذاری، کاهش هزینه ها و بروکراسی اداری در روند ثبت شرکت در ترکیه و ایجاد کسب و کار جدید شود. به همین علت اکنون ایجاد کسب و کار جدید تنها از طریق دفاتر ثبت شرکت اتاق بازرگانی امکان پذیر است، و دیگر نیازی به مراجعه به ادارات دیگر نیست.

از این رو مجموعه ایران ترکیه سعی کرده است تا در این مطلب، اطلاعاتی کامل از انواع شرکت ها و شرایط ثبت آن ها را مطابق با آخرین قوانین و تغییرات، در اختیار شما همراهان قرار دهد.

انواع شرکت:

شرکت مسئولیت محدود (Limited Şirket)

شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

با توجه به داده های اتاق بازرگانی کشور ترکیه بیش از ۷۵۰۰۰۰ شرکت از نوع مسئولیت محدود در حال فعالیت هستند. همین امر نشان می دهد که بیشترین نوع ثبت شرکت در ترکیه به مسئولیت محدود اختصاص یافته است. همچنین اکثر ایرانیان برای گسترش کسب و کار خود، این نوع شرکت را ثبت می کنند.

طبق قانون جدید، شرکت های مسئولیت محدود (که با نام اختصاری LS نیز شناخته می شود) را می توان توسط حداقل ۱ و حداکثر ۵۰ عضو (شخص حقیقی یا حقوقی) با پرداخت ۱۰,۰۰۰ لیر ثبت کرد. در قالب این شرکت انجام کلیه فعالیت های اقتصادی به جز بانکداری و بیمه امکان پذیر است. مسئولیت سهامداران به نسبت سرمایه است و از لحاظ مدیریت باید دارای یک مدیر مستقل یا هیئتی از مدیران باشد.

نکته بسیار مهم این است که ثبت شرکت در ترکیه به معنای اخذ اقامت کاری برای شرکا نیست و در صورتی که قصد اخذ اقامت کاری دارید، می بایست حداقل سرمایه شرکت را به ازای هر ۱ درخواست ۴۰,۰۰۰ لیر افزایش دهید. این در حالی است که تنها دو درخواست اقامت کاری برای شرکا را می توان به صورت هم زمان ثبت کرد.

اگر تعداد شرکا بیشتر از ۲۰ نفر باشد، استخدام یک حسابرس داخلی الزامی خواهد بود. طبق قانون، می باید ۲۰% سود حاصل از درآمد شرکت در قالب مالیات به دولت پرداخت شود. همچنین شرکت های مسئولیت محدود ملزم به داشتن وبسایت رسمی نیز می باشند.

شرکت تضامنی (Komandit Şirket)

شرکت تضامنی در ترکیه

در قوانین ثبت شرکت در ترکیه، این نوع شرکت توسط دو یا چند نفر شخص حقیقی یا حقوقی ایجاد می شود. مسئولیت اشخاص طبق اساسنامه می تواند محدود یا نامحدود باشد. بدین مفهوم که اعضا را می توان اصطلاحا به دو دسته فعال و خاموش تقسیم کرد. اعضای فعال، همان اعضای اصلی و بر خلاف شرکت مسئولیت محدود هریک به تنهایی مسئول ۱۰۰% دیون و بدهی های شرکت هستند. اما اعضای خاموش صرفا جهت تکمیل سرمایه مادی و معنوی شرکت وارد شده و به میزانی که در اساسنامه قید شده مسئول خواهند بود. این را باید افزود که شخصیت های حقوقی فقط میتوانند به صورت خاموش عضو شرکت باشند.

شرکت سهامی خاص (Kollektif Şirket)

ثبت شرکت در ترکیه

این نوع شرکت توسط حداقل ۵ و حداکثر ۲۵۰ شخص حقیقی یا حقوقی و با حداقل سرمایه ۵۰,۰۰۰ لیر ایجاد می شود. حداقل ۲۵% سرمایه اعلام شده باید در ابتدای مراحل ثبت شرکت پرداخت و الباقی تا ۲۴ ماه بعد از ثبت شرکت در ترکیه به حساب واریز شود. مسئولیت هر شخص در قبال بدهی شرکت به نسبت قدر السهم آن خواهد بود. سهام به صورت واحد های مساوی تقسیم شده است اما امکان خرید یا واگذاری سهم به هر میزان وجود دارد. طبق قانون کشور ترکیه، جلسات مجمع عمومی شرکت با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی برگزار می شود. 

شرکت سهامی عام (Anonim Şirket)

این نوع شرکت توسط حداقل ۵ شخص حقیقی و حقوقی و با حداقل سرمایه ۱۰۰,۰۰۰ لیر ایجاد می شود. تعداد اعضای این شرکت می تواند بیش از ۲۵۰ شخص حقیقی و حقوقی باشد. شرکت سهامی عام جهت تامین سرمایه مورد نیاز خود می تواند اقدام به پذیره‌نویسی عمومی نماید، در صورتی که شرکت سهامی خاص، حق مراجعه به عامه را ندارد. امکان عرضه اوراق قرضه نیز برخلاف شرکت سهامی خاص در این نوع شرکت وجود دارد. سایر موارد کلی مشابه شرکت سهامی خاص می باشد.