سفر سه روزه به استانبول – قسمت دوم

441

روز دوم – بازار بزرگ، حمام استانبول و تنگه‌ی بسفر

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

دیدن بازار بزرگ و معروف استانبول یا همان گرند بازار را اصلا از دست ندهید. این مکان بازاری کاملا سر پوشیده است. به همین دلیل بهترین گزینه‌ی پیش روی شما برای گردشی جالب به دور از گرمای ظهر استانبول می‌باشد.

بازار بزرگ یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سر پوشیده در جهان با بیش از ۴۰۰۰ غرفه و ۶۱ راسته است. به طور روزانه جمعیتی بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از این بازار بینظیر دیدن می‌کنند. جالب است بدانید این بازار در سال ۲۰۱۴ با بازدید تقریبی ۹۱ میلیون نفر در صدر پر بازدیدترین بازارهای دنیا قرار گرفت. این بازار دارای ۱۸ ورودی متفاوت است و آنطور که به نظر می‌آید این مجموعه اولین مرکز خرید در جهان است. ساخت بازار بزرگ استانبول در سال ۱۴۵۵ میلادی به دستور سلطان محمد دوم، ملقب به محمد فاتح، پادشاه وقت دولت عثمانی آغاز شد.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

بازار آنقدر بزرگ است که ممکن است شما را در خود غرق کند و مسیر خود را فراموش کنید. این مکان به واسطه‌ی حضور اقشار مختلف، اعم از توریست و مردم بومی در کنار وجود کالاهای خاص و جذاب، بسیار دیدنی است. اگر جنبه‌ی تاریخی این بازار زیبا را کنار بگذاریم، بهترین نقطه از شهر استانبول که می‌تواند طعم دوست ‌داشتنی فرهنگ ترکیه را به شما بچشاند، قطعا همینجا است. این بازار بزرگ در محله فاتیح شهر استانبول و بین مسجد نوروسمانیه و بایزید قرار دارد.

پیشنهاد می‌کنیم کوچه پس کوچه های بازار را تا آنجا که می‌توانید، بچرخید و حتما در رستوران های محلی ناهار بخورید چون این فرصتی نیست که از دست بدهید.

حمام و ماساژ ترکی

حمام ترکی
حمام ترکی

در ترکیه حمام ها شبیه به خانه هایی با چندین غرفه هستند. معمولاً سونا دارند و کیسه کشی و ماساژ هم در آن ها انجام می شود. مطمئنا حمام رفتن با فرهنگ ترک ها برای همه بسیار جذاب و دوست داشتنی خواهد بود. شما حمام های زیادی را در نزدیکی مناطق توریستی ترکیه خواهید دید که بعضی از آن‌ها ۵۰ یورو هزینه ورودی دارند. اما تقریبا در تمامی محله ها حداقل یک حمام تاریخی و محلی وجود دارد که قیمت ورودی بسیار پایین تری دارند. بعضی از حمام های ارزان‌تر ممکن است خیلی تمیز به نظر نرسند اما به خاطر گرما و استفاده از سنگ مرمر، جرمی در آنها وجود ندارد.

حمام سنتی ترکی یا خانه استحمام به عصر عثمانی باز می‌گردد که برای اهداف فرهنگی، مذهبی و تجاری استفاده می‌شده است.

حمام سنتی ترکی یا خانه استحمام به عصر عثمانی باز می‌گردد که برای اهداف فرهنگی، مذهبی و تجاری استفاده می‌شده است.

حمام جمبرلیتاش

این ‌حمام که نزدیک به بازار بزرگ استانبول است در مقایسه با سایر حمام ها بزرگتر است. می‌توانید چند ساعت را در سونای بخار بگذرانید و بعد از استراحت و ماساژ، تنی به آب بزنید.

این‌ حمام نیز مانند بسیاری از حمام ها بخش‌های مختلفی برای مردان و زنان دارد. اما روال استحمام تقریباً برای هر دو جنس مشابه است. اگر شما به دنبال مکانی مقرون‌ به‌ صرفه و محلی هستید، باید بگوییم حمام جمبرلیتاش انتخاب مناسبی است. ورودی این حمام ۷ لیر و اجرت کیسه کشی در آن ۱۲ لیر است. از میان دیگر حمام‌های مناسب می‌توان به حمام بزرگ در کاسم پاشا، حمام گدیک احمدپاشا در گدیک پاشا یا حمام عزیزیه که در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد، اشاره نمود.

غروب آفتاب در بسفر

تنگه‌ی بسفر
تنگه‌ی بسفر

قایقرانی در تنگه‌ی بسفر راه بسیار خوبی برای دیدن بعضی از بخش‌های جالب استانبول است. این تنگه دو قاره را از همه جدا کرده است و طولی حدود ۳۰ کیلومتر و عرضی تقریبا ۷۰۰ متری دارد. هنگام گشت زنی با قایق مناره‌های بلند مساجد از فاصله‌ی دور دیده می‌شوند و برای عکاسی فرصت ‌های خوبی خواهید داشت.

مکان‌های متعددی جهت اجاره قایق وجود دارد. اما همه آنها کیفیت لازم را ندارند. اگر حواستان نباشد قایق هایی بی کیفیت با هزینه های بالا اجاره خواهید کرد. اما شما می‌توانید از طریق یک شرکت دولتی به نام شهیر هاتلاری اقدام کنید و فقط ۱۰ لیر برای دو ساعت بپردازید. آنها مسیر خود را از اسکله کادیکوی آغاز می‌کنند. همچنین یک گزینه‌ی سه ساعته هم دارند اما به نظر ما برای دیدن تنگه، همان دو ساعت کافی می‌باشد.

تجربه‌ی گردش شما در تنگه بسفر ممکن است کمی گران قیمت تمام شود. به طور مثال اگر در طول مسیر احساس تشنگی کنید باید آب را بسیار گران تر از قیمت واقعیش بخرید! پس حتما با خود آب یا خوردنی های دیگر به همراه داشته باشید.

زمانی که بلیط خود را می‌خرید به یاد داشته باشید که پرداخت مبلغ بیشتر برای یک صندلی ویژه هیچ استفاده‌ای ندارد. مهم نیست کجا نشسته‌اید، زیرا ممکن است مردم جلوی شما بایستند و مانع دید شما ‌شوند.

پس حتما پیشنهاد می‌کنیم دو ساعت از عصر خود را به گردش و لذت بردن از غروب آفتاب در تنگه‌ی بسفر اختصاص دهید. سعی کنید قایق‌های چوبی کوچک را انتخاب کنید. همانطور که به سمت پل بسفر و از بخش های آسیایی استانبول دور می‌شوید، راهنما اطلاعات مفیدی از مسیر به شما می‌دهد. امیدواریم از این گشت زنی لذت ببرید.